Vladimir Putin 'gizli serveti'ni yaptırımlardan nasıl koruyor?

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından art arda gelen yaptırımlar tüm gözleri Moskova'ya çevirdi. Ultra zengin Rus oligarklar ABD'de yaptırım listelerine eklenirken devlet başkanı Vladimir Putin, bireysel servetini korumayı nasıl başarıyor?

Putin'in 22.02.2022'de verdiği emir ile Rus orduları Ukrayna'nın doğusundan başlayan bir operasyona imza attı. Ukrayna halkı kısa sürede direnişe geçerken Batılı ülkeler art arda yaptırım kararlarını açıkladı. 

Avrupa ülkeleri ve NATO Ukrayna'ya desteğini artırma kararı alırken en hızlı kararlar ekonomi alanında verildi. Rus bankalarının 'SWIFT sisteminden çıkarılması kararı Moskova yönetimine de geri adım attırdı. Alınan kararların ardından Rus Rublesi, dolar karşısında yüzde 27 değer kaybederek tarihinin en düşük seviyesini gördü. 

Belarus sınırında tarafsız bölgede iki ülkenin bir araya gelmesi beklenirken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bireysel serveti yeniden gündeme geldi. 

Şarku’l Avsat’ın New York Times gazetesinden aktardığı habere göre, Rusya Devlet Başkanı yılda yaklaşık 140 bin dolar kazanıyor ve ülkesinde küçük bir dairede oturuyor. Fakat son olarak Panama Papers'ta da yer verilen belgelere göre, Karadeniz kıyısında bir milyar dolardan fazla harcanan özel 'saray' geçtiğimiz günlerde 'striptiz sahnesi' ile basına yansımıştı. Putin'in 100 milyon dolarlık lüks yatı ise her yıl yaz aylarında en sık tartışılan konulardan birisi. 

Putin'in ayrıca merkezi Monaco'da bulunan bir offshore şirketi aracılığı ile satın alınan 4,1 milyon dolarlık bir daire ile birlikte Fransa'daki eski eşiyle bağlantılı pahalı bir villaya da sahip olduğu iddia ediliyor. 

ABD Helsinki Komisyonu’nda Rusya yaptırımları konusunda Kongre üyelerine danışmanlık yapan Paul Massaro, Vladimir Putin'in bireysel servetinin 125 milyar dolar olduğunu iddia ederken Panama Papers'ta yer alan iddialara göre yalnızca kendisi değil çevresi de zenginleşti. 

News 24/7'de Putin'in bireysel servetini kaleme alan Amit Kumar Jha, mütevazi bir maaş almasına rağmen yat ve otomobil filoları, birden fazla ev ve hatta milyarlarca sterlin değerinde gizli servet biriktirdiğini iddia etti. 

ABD'li hedge fon yöneticisi Bill Browder Washington Post'ta Putin'in kişisel servetinin 147 milyar sterlin olduğunu iddia ederken, söz konusu servetin Rus oligarklar ile yapılan anlaşmalar sonucu elde edilmiş olabileceğine dikkat çekti. 

Mihail Hodorkovski'nin 2003 yılında dolandırıcılık ve vergi kaçakçılığı suçlamalarıyla hapse atılması örneğini veren Browder, anlaşmanın "Sen bana servetinin yüzde 50'sini ver, ben de diğer yüzde 50'sini tutmana izin vereceğim" şeklinde olabileceğinin altını çizdi.