Putin'in Biden'ı tebrik etmemesi ne anlama geliyor?

2000'lerin başından bu yana dünyanın iki kutbu olarak bilinen ve Soğuk Savaş'ın hemen akabinde Ortadoğu, Çin ile mücadele ve Latin Amerika'da karşı karşıya gelmelerine rağmen Trump ile Putin arasındaki önemli bir gerilim yaşanmamıştı. Fakat Putin'in Biden'ı tebrik etmemesi, yeni bir dönemin habercisi olarak yorumlandı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklama ile ABD’nin Açık Semalar Anlaşması’ndan resmen çekildiği duyuruldu.

ABD, Rusya ile birbirlerinin toprakları üzerinde silahsız keşif uçuşları gerçekleştirmesine izin vererek savaş riskini azaltmayı amaçlayan Açık Semalar Anlaşması'ndan resmen çekildi. ABD, Rusya'yı anlaşma koşullarını yıllarca ihlal etmekle suçlamış ve anlaşmadan çekileceğini duyurmuştu. Rusya, ise ABD'nin iddialarını reddetmişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklama ile ABD'nin Açık Semalar Anlaşması'ndan resmen çekildiği duyuruldu. Açıklamada, “Bugün, Amerika Birleşik Devletleri'nin Açık Semalar Antlaşması'ndan çekilmesine dair bildirimimizi sunmamızın üzerinden altı ay geçti. Artık Rusya'nın yıllardır açıkça ihlal ettiği bu anlaşmaya taraf değiliz. Başkan Trump, bizi ulusal güvenliğimiz pahasına düşmanlarımıza fayda sağlayan modası geçmiş anlaşmalardan geri çekerek Amerika'yı ilk sıraya koymayı asla bırakmadı” denildi.

PUTİN BİDEN'I NEDEN TEBRİK ETMEDİ?

ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerini Demokrat aday Joe Biden'ın kazandığının açıklanmasının ardından birçok dünya lideri Beyaz Saray'ın yeni liderini tebrik eden mesajlar gönderirken, bazı isimlerse temkinli yaklaşmayı sürdürüyor.

Axios'un haberine göre Biden'ın seçim zaferini son kutlayan dünya lideri Yeni Zelanda lideri Jacinda Ardern oldu.

Biden'ın geçiş sürecinde görevli ekibi, pazar günü gerçekleşen telefon görüşmesinde seçilmiş başkanın, "ABD-Yeni Zelanda ilişkilerinin güçlendirilmesini amaçladığını vurguladığını" ve Kovid-19'un kontrol altına alınması, iklim değişikliğiyle mücadele ve çok taraflılık esasının pekiştirilmesi dahil birçok konuda yakından çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini söylediğini aktardı.

Yapılan açıklamada, "Seçilmiş başkan, Yeni Zelanda Başbakanı'nın 2019'da gerçekleşen Christchurch katliamı sonrasında ve Kovid-19 döneminde sergilediği olağanüstü liderlikten, çalışan bir anne ve rol model olmasından da övgüyle bahsetti" ifadeleri kullanıldı.

Biden, Çin'den Türkiye'ye, Birleşik Krallık'tan Güney Kore'ye birçok ülkenin liderleri tarafından tebrik edilirken bazı ülkelerin liderlerinin bekleyişiyse sürüyor.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu süreçte görevdeki ABD Başkanı Donald Trump'ın hukuk ekibinin verdiği yasal mücadelelerin sonuçlarını bekleyen birkaç lider arasında yer alıyor.

Bloomberg'in haberine göre Putin, Rusya devlet televizyonuna verdiği röportajda, ABD'de yeni lider kim olursa olsun bu isimle çalışmaya hazır olduğunu belirtirken, Joe Biden'ın seçim galibiyetini henüz kabul etmedi.

Rus lider, "Amerikan halkının güvenini kazanmış herkesle çalışacağız ancak bu güven bir adaya, zaferi karşı tarafça tanınırsa veya sonuçlar meşru ve yasal bir şekilde onaylanırsa verilebilir" diye konuştu.

Rusya, Trump'ın başkan seçildiği 2016 seçimlerine müdahale ettiği iddiasıyla uzun süre konuşulmuş, Moskova'nın 2020 seçimleri için de müdahale arayışında olduğuna dair suçlamalar yöneltilmişti.