Putin'in barış talepleri neler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin detayları ortaya çıktı. Erdoğan’ın danışmanı İbrahim Kalın, Putin’in taleplerini aktardı.

Ukrayna’daki savaşın son bulması için arabuluculuk çabalarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, perşembe günü akşam saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Erdoğan’ın danışmanı İbrahim Kalın, detayları BBC’ye anlattı.

Rusya’nın taleplerinin iki kategoriye ayrıldığını aktaran Kalın, ilk dört talebin Ukrayna için zor olmadığını belirtti. Bunların başında Ukrayna'nın tarafsız olması ve NATO'ya katılmak için başvurmaması gerektiğini kabul etmesi yer alıyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski bunu hâlihazırda kabul etti.

İlk kategoride yer alan ve Rusya’nın kendini güvene almak için istediği farklı talepler var. Buna göre Ukrayna, Rusya için bir tehdit oluşturmamak için silahsızlandırılacak. Ayrıca Rusça korunacak ve ülke Nazilerden temizlenecek. Kendisi de Yahudi olan ve akrabalarından bazıları Holokost'ta ölen Zelenski için bu durum rahatsız edici olsa da Ukrayna'nın her türlü neo-Nazizm'i kınaması ve kontrol altına alma sözü vermesinin yeterli olabileceği tahmin ediliyor.

Diğer yandan, ikinci kategoride yer alan taleplerle ilgili Putin ve Zelenski arasında yüz yüze görüşme yapılması gerektiği belirtildi. Zelenski daha önceden de böyle bir ikili görüşmeye hazır olduğunu ifade etmişti.

Kalın, söz konusu taleplerle ilgili fazla detay vermedi, ancak Doğu Ukrayna’daki Donbas ve Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’ın statüsünü içerdiğini aktardı. Rusya’nın Ukrayna’dan bu bölgelerden vazgeçmesini isteyebileceği düşünülüyor.