Rusya'dan Ukrayna'ya yeşil ışık: Putin, Zelenskiy’i Moskova’ya davet etti

Son dönemde oldukça gergin seyreden Rusya-Ukrayna ilişkilerine dair yeni bir gelişme yaşandı. Rus Lider Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ikili ilişkileri Moskova’da görüşebileceğini söyledi.

Rusya’nın Kırım’ı ilhak ettiği 2014 tarihinden bu yana gergin seyreden Rusya-Ukrayna ilişkileri, Rus ordusunun Ukrayna sınırlarındaki hareketliliği nedeniyle had safaya çıktı. Ancak yeni bir krizle karşı karşıya olan iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir gelişme yaşandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ikili ilişkileri Moskova’da görüşebileceğini söyledi.

Ukrayna yönetiminin son dönemde Moskova-Kiev ilişkilerini tahrip edecek adımlar attığını savunan Putin, bunların doğrudan ikili ilişkileri, Rus Ortodoks Kilisesi’ni, Rusçayı ve Ukrayna’da Rusça konuşan halklarla ilişkileri etkilediğini, bunun için üzüldüklerini ifade etti.

Ayrıca Putin, “Eğer Zelenskiy ilişkileri yeniden kurmayı başlatmak istiyorsa bundan sadece memnun oluruz” dedi.

Donbas ile ilgili görüşme yapmak istiyorsa öncelikle Zelenskiy’in ayrılıkçıların temsilcileri ile görüşmesi, daha sonra Rusya ile bu problemi müzakere etmesini öneren Putin, “Eğer konu (Rusya ile Ukrayna arasında) ikili ilişkilerse, Zelenskiy ile onun için uygun olan bir zamanda Moskova’da görüşebiliriz” ifadelerini kullandı.

RUSYA, UKRAYNA’DAKİ ASKERLERİNİ GERİ ÇEKİYOR

Putin’in Zelenskiy ile masaya oturma fikrine yeşil ışık yakması, Amerikan yönetiminin hayalini kurduğu savaş senaryosunun gerçekleşmeyeceğinin en büyük göstergesi oldu. Bununla birlikte Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da, Rusya'nın sınır bölgelerindeki birliklerin tatbikatlarını sona erdirdiğini ve askerlerin geri çekileceğini açıkladı.

Rusya, mart ortasından beri Kırım'a ve Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesine askeri sevkiyat yapıyordu.