Putin ve Macron görüşmesinde "gerilimin azaltılması" mesajı

Cuma günü telefon görüşmesinde bir araya gelen Macron ve Putin’in Ukrayna krizinde "gerilimin azaltılması" gereği üzerinde hemfikir oldukları belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, cuma günü yaptıkları telefon görüşmesinde Ukrayna krizini ele aldı.

Fransa’dan yapılan açıklamada, tarafların Ukrayna krizinde “gerilimin azaltılması” konusunda anlaştıkları ve “Putin’in saldırı planı olmadığı” aktarıldı. Ayrıca Fransa lideri Macron’un Putin'e Rusya'nın komşu devletlerin egemenliğine saygı duyması gerektiğini söylediğini belirtildi.

Kremlin'den yapılan yazılı açıklamada ise, "ABD ve NATO'nun yanıtları, NATO'nun genişlemesini önlemek, Rus sınırları yakınında silah konuşlandırmamak veya ittifakın Avrupa'daki askeri potansiyelini ve altyapısını 1997'deki konumlarına geri döndürmek gibi önemli Rus endişelerini dikkate almadı" ifadeleri yer aldı.

ABD ve NATO, Ukrayna'nın kendi müttefiklerini seçme hakkına sahip olduğunu söyleyerek, Rusya'ya füze yerleştirme ve diğer konular hakkında görüşme teklifinde bulunmuştu.