Putin Ukrayna konusunda yanlış mı yönlendirildi?

Beyaz Saray, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna’daki savaş konusunda askeri yetkililer tarafından yanlış yönlendirildiğine inandığını bildirdi. İngiliz istihbaratı ise Ukrayna’daki Rus birliklerinin moralinin bozuk olduğunu ve emirleri yerine getirmek istemediğini aktardı.

Bir ayı aşkın süredir devam eden Ukrayna’daki savaş, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yanlış hesaplamalar yapmış olabileceğini gündeme getirdi. Uluslararası basında yer alan haberlerde, Putin’in giderek daha izole olduğu ve çevresindeki yetkililerin ondan korktuğu belirtildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Kate Bedingfield, Putin’in “Rus ordusu tarafından yanıltılmış hissettiğine” dair bilgiye sahip olduklarını ve bu durumun da Putin ile askeri yetkililer arasında gerileme yol açtığını söyledi.

Bedingfield, “Putin'in savaşı, Rusya'yı uzun vadede daha zayıf ve dünya sahnesinde giderek daha fazla izole eden stratejik bir gaf oldu” dedi.

Pentagon Sözcüsü John Kirby ise Beyaz Saray’dan yapılan değerlendirmeleri "rahatsız edici" olarak nitelendirdi. Kirby’e göre Putin’in eksik veya yanlış bilgilendirilmesi, barış müzakerelerinin de olumsuz sonuçlanmasına yol açabilir. Kirby ayrıca, “Böyle bir liderin kötü haber almaya nasıl tepki vereceğini bilemezsiniz” ifadeleriyle yetkililerin Putin’den çekindiklerini dile getirdi.

RUS ASKERLERİ EMİRLERE UYMUYOR

İngiltere'nin siber istihbarat teşkilatı GCHQ'nun Başkanı Jeremy Fleming, Rusya'nın "durumu büyük ölçüde yanlış değerlendirdiği" ve yeniden değerlendirme yapmak zorunda kaldığını söyledi.

Perşembe günü Avustralya'da konuşma yapan Fleming, Rus birliklerinin moralsiz olduğunu, emirleri yerine getirmeyi reddettiğini, kendi ekipmanlarını sabote ettiğini ve yanlışlıkla kendi uçaklarını düşürdüğünü öne sürdü.

Rusya ile Çin arasındaki ittifakı değerlendiren Fleming, böyle bir ortaklığın Pekin'in uzun vadeli çıkarlarına hizmet etmeyeceğini söyleyerek, “Rusya, uzun vadede Çin'in askeri ve ekonomik olarak giderek daha güçlü hale geleceğini anlıyor. Ancak bazı çıkarları çatışabilir ve Rusya denklemden çıkarılabilir” dedi.

Fleming, Rusya'nın kendi askeri gücünü desteklemek için paralı askerleri ve yabancı askerleri kullandığının "açık" olduğunu söyledi. Wagner’e işaret eden Fleming, "Grup, Rus ordusunun gölge bir kolu olarak çalışıyor” dedi. Ayrıca Wagner'in Rus tarafında savaşmak için Ukrayna'ya çok sayıda personel göndermeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.