Biden'dan Putin'e nükleer uyarısı: "Sakın, sakın, sakın!"

ABD'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Joe Biden, Ukrayna savaşında Putin'in nükleer silah kullanması ihtimaline ilişkin, "Sakın. Sakın. Sakın. Savaşın çehresini II. Dünya Savaşı’ndan bu yana hiçbir şeye benzemeyecek şekilde değiştireceksin" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Ukrayna'yı 24 Şubat'ta işgal etmesinin ardından hem Putin hem de Asya ülkelerinden sık sık nükleer tehditler gelmişti. Son olarak Rus güçlerinin Zaporijya Nükleer Santrali'ni ele geçirmesinin ardından tesiste oluşan hasar için taraflar birbirini suçlamıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, CBC News’te yarın yayınlanacak “60 Minutes” programı için Scot Pelley’e röportaj verdi. Son olarak Ukrayna'ya 600 milyon dolarlık yeni askeri paketi onaylayan Biden, savaşta nükller kullanımına ilişkin soruları yanıtladı. 

Ukrayna'nın taarruza geçmesinin ardından Rusya'nın sahada yenilgiye uğradığını ve Putin'in köşeye sıkıştığını belirten Pelley’in, “Putin’in kimyasal ve taktik nükleer silahları kullanmayı değerlendirmesi halinde ona ne söylerdiniz?” sorusuna Biden, “Sakın. Sakın. Sakın. Savaşın çehresini II. Dünya Savaşı’ndan bu yana hiçbir şeye benzemeyen şekilde değiştireceksin” yanıtını verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna'da nükleer silah kullanmasının sonuçlarına ilişkin Biden, “Tam olarak ne olacağını bilseydim sana söyler miydim sanıyorsun? Tabii ki söylemeyeceğim. Sonuçları olacak” ifadelerini kullandı.

Biden sözlerine şöyle devam etti: “Dünyada hiç olmadıkları kadar parya olacaklar. Ve yaptıklarının boyutuna bağlı olarak hangi cevabın olacağını belirleyecekler.”