Yasa Duma’dan geçti: Putin 15 yıl daha iktidarda kalabilecek

2024 yılında görev süresi bitecek olan Rusya Devlet Başkanı Putin’in 15 yıl daha görevde kalmasını sağlayacak yasa parlamentodan geçti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 15 yıl daha görevde kalmasını sağlayacak olan yasa, parlamentonun alt kanadı olan Duma’dan geçti. Söz konusu yasa, geçen sene referandumda onaylanmıştı. Anayasa değişiklikleri kapsamındaki yasa, 2000 yılından bu yana başkanlık koltuğunda oturan Putin’e iki dönem daha seçilme imkanı veriyor.

20 yıldır Rusya Devlet Başkanlığı görevinde bulunan ve 2024’te görev süresi sonlanacak olan Putin, bu yasa ile birlikte 2036 yılına kadar koltuğunda kalabilecek.

Yeni yasada da devlet başkanlarının görev süresi iki dönem ile sınırlandırılırken, anayasa değişiklikleri kapsamında Putin’in görevde geçirdiği dönem sıfırlanmış olarak görünüyor. Bu sebeple Rusya Devlet Başkanı Putin, şahsına özel bir düzenleme yapmak ve ömür boyu devlet başkanlığı peşinde koşmak ile muhalifler tarafından suçlanıyor.

Mevcut yasalar kapsamında 2024’teki seçimlerde aday olamayacak olan Putin’in, 2036 yılına kadar görevde kalmayı isteyip istemediği hakkında bir açıklaması bulunmuyor.

Parlamentonun alt kanadı Duma’da onaylanan yasa, parlamentonun üst kanadında yapılacak oylamada onaylanması durumunda Putin’in imzasıyla yürürlüğe girecek.

2000 YILINDAN BU YANA DEK GÖREVDE

2000 yılında Rusya Devlet Başkanlık koltuğuna oturan Putin, dörder yıllık iki görev döneminin ardından yasalar gereği görevi bıraktı. Yasaların üçüncü kez seçilmesini önlemesi sebebiyle koltuğunu Dimitri Medvedev’e bırakan Putin, 2012 seçimleri sonrası devlet başkanlığı koltuğuna geri döndü. 2008 yılında yapılan değişiklik ile beraber başkanlık süresi dört yıldan altı yıla çıkarılmıştı.

2020 yılının Haziran ayında yapılan referandumda seçmenlerin yüzde 78’i anayasa değişiklikleri lehinde oy verdi. Anayasa değişiklikleri, Putin’e görev süresini uzatma hakkı tanıyor. Ayrıca Devlet Başkanına, Anayasa Mahkemesi yargıçlarını atama imkanı veriyor.