Putin, İsrail Başbakanı Bennett'tan özür diledi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un "Hitlerin Yahudi asıllı olduğu" şeklindeki ifadelerinin ardından gerilen Rusya-İsrail ilişkileri Putin'in özür dilemesi ile sonuçlandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un "Hitlerin Yahudi asıllı olduğu" ifadeleri İsrail'de büyük tepki toplamış ve kınama mesajı da gecikmemişti.

İki ülke arasında yaşanan gerilimin ardından İsrail'den yapılan resmi açıklamaya göre Putin ve Bennett bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 

Görüşmede, Lavrov'un "Hitler Yahudi asıllıydı","En büyük Yahudi karşıtları Yahudilerin kendisiydi" şeklindeki sözlerine ilişkin Putin'in özür dilediği vurgulanırken İsrail Başbakanı Bennett'in ofisinden yapılan resmi açıklamada, "Putin'in özrünü kabul ettiği, Yahudi halkına ve Holokost'a ilişkin tavrını açıkladığı için teşekkür ettiği" belirtildi. 

Görüşmenin detayına ilişkin Kremlin'den yapılan açıklamada ise "Rusya Devlet Başkanı, gettolarda ve toplama kamplarında işkence gören, Naziler tarafından cezalandırma operasyonları sırasında öldürülen 6 milyon Yahudi'den yüzde 40'ının SSCB vatandaşı olduğunu hatırlattı ve İsrail’de yaşayan gazilere sağlık ve esenlik dileklerini iletmelerini istedi" ifadeleri kullanıldı.