Rusya'da 'Putin görevden alınsın' çağrısı yapan yetkililere para cezası

Rusya'da, 'Putin görevden alınsın' çağrısı yapan yetkililer polis tarafından ifadeye çağrılmasının ardından para cezasına çarptırıldı.

Rusya'da, St. Petersburg bölgesindeki Smolninskoye belediyesinden yerel milletvekilleri, ülkede nadir görülen bir protesto gösterisidüzenledi. 

Protesto gösterisinin düzenlemesinde rol oynayan milletvekilleri polis tarafından ifadeye çağrıldı. 'Putin'in görevden alınması' çağrısı yapan milletvekilleri, vatana ihanet ile suçlanarak para cezasına çarptırıldı. 

Mahkemeye temyiz başvurusu yapan milletvekillerinden Dmitry Palyuga, sosyal medya ağı Twitter'da payalştığı mesajında, "(1) işgücüne ordudan daha iyi hizmet edecek genç, güçlü Rus erkeklerinin yok edilmesinden; (2) Rusya'nın ekonomik gerilemesi ve beyninden sorumlu olduğunu iddia etti. (3) NATO'nun Rusya ile olan sınırını "iki katına çıkarmak" için Finlandiya ve İsveç'i de dahil ederek doğuya doğru genişlemesi; (4) Ukrayna'daki "özel askeri operasyonun" ters etkisi" ifadelerini kullandı. 

Milletvekillerinden Palyuga ve yardımcısı Nikita Yuferev de sosyal medyada paylaştıkları mesajda, St. Petersburg polisi tarafından "iktidar düzenini itibarsızlaştırdıkları" için kendilerine gönderilen çağrıyı yayınladı. 

Palyuga daha sonra, çağrılan dört milletvekilinden ikisinin polis tarafından serbest bırakıldığını ve hepsinin para cezasıyla karşı karşıya kalmasının beklendiğini bildirdi.