Putin'in "Zafer Bayramı" konuşması bekleneni vermedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Zafer Bayramı kapsamında Kızıl Meydan'da düzenlenen askeri geçit töreninde konuşma yaptı. Ukrayna’daki operasyonun gerekli olduğunu vurgulayan Rus lider, NATO’yu ise Rusya ise için tehlike olarak nitelendirdi.

Rusya, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sının mağlup edildiği ve milyonlarca kayıp verilen günün anısına Zafer Bayramı’nı kutladı. Başkent Moskova’da bulunan Kızıl Meydan’da düzenlenen büyük askeri geçitte tanklar, nükleer füzeler ve askeri birlikler boy gösterdi.

Ülke genelinde 28 şehirde düzenlenen törenlerde ise 65 bin kişi, 2 bin 400 askeri teçhizat ve 400’den fazla uçak yer aldı.

Törene dair en merak edilen gelişme ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yapacağı konuşma oldu. Putin’in Ukrayna’da iki ayı aşkın süredir devam eden savaşla ilgili önemli açıklamalar yapması ve bir “zafer” ilan etmesi bekleniyordu. Ancak beklenen düzeyde bir açıklama yapılmadı.

“ASKERİ OPERASYON GEREKLİYDİ”

Rusya Devlet Başkanı, Zafer Bayramı konuşmasına Rus askerlerin Rusya'nın güvenliği için savaştıklarını söyleyerek başladı.

Putin, “Anavatanınız, geleceği için savaşıyorsunuz. Her askerin ve memurun ölümü bizim için acıdır. Devlet bu ailelere bakmak için her şeyi yapacak" dedi.

Rusya'nın Ukrayna'daki "özel askeri operasyon”un gerekli ve "zamanında" bir önlem olduğunu söyleyerek konuşmasına devam eden Putin, bunun bağımsız, güçlü, egemen bir ülkenin "doğru bir kararı" olduğunu ifade etti.

Putin, geçtiğimiz yıl Avrupa ülkeleri ve NATO ile gerginlikler yaşandığına dikkat çekerek, “Rusya Avrupa'yı adil bir uzlaşma bulmaya çağırdı, ancak bizi duymak istemediler" dedi. Rus lider ayrıca Batı’nın “Kırım da dahil olmak üzere Rus topraklarının işgaline hazırlandığını” söyledi.

Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'ta yeni bir operasyona hazırlandıklarını belirten Putin, "Kiev'de nükleer silahlara sahip olabileceklerini söylüyorlardı. NATO bize yakın topraklara yayılmaya başladı. Bu ülkemiz ve sınırlarımız için açık bir tehdit haline geldi. Her şey bize savaşmaya ihtiyaç olduğunu söylüyordu" şeklinde konuştu.

Putin’in konuşmasının ardından törene katılan binlerce kişi tezahürat yaptı. Toplar ateşlendi ve Rusya milli marşı çalındı.

ZELENSKİ’DEN “ZAFER” MESAJI

Rus liderin açıklamaları beklenenin aksine daha önceki konuşmalarına benzer ifadeler içerdi. Ukrayna’daki işgalin “Nazilere karşı” olduğunu sık sık dile getiren Putin, bir kez daha Rusya’nın Batı’ya karşı kendini korumak zorunda olduğu yönünde ifadeler kullandı.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Putin'in Moskova'daki askeri geçit töreniyle dünyayı korkutmaya çalıştığını söyledi.

Wallace, "Putin'in gerçekten istediği şey, Rus halkının ve dünyanın, sürmekte olan militarizm anıtına hayran kalması ve gözünün korkması. Ukrayna'da devam eden çatışmanın, askerlerin onurunu lekelemekten başka bir şey yapmadığına inanıyorum" dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski de İkinci Dünya Savaşı’nda kazanılan zafer için video mesajı yayınladı. Nazi Almanyası’na karşı kazanılan zaferi anan Zelenski, Rusya ile olan savaşı da kazanacaklarını vurguladı.

Ukrayna’nın Rusya’ya “tek bir toprak parçası” vermeyeceğini dile getiren Zelenski, “Yeni bir zafer için savaşıyoruz. Zafere giden yol zor ama kazanacağımızdan şüphemiz yok” dedi.

Ukrayna, İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği ülkesiydi. Ukraynalı lider Zelenski, videosunda Kiev’in merkezindeki Khreshchatyk Caddesi’nde yürüyerek İkinci Dünya Savaşı ile paralellikleri gösterdi.