İngiliz Kraliyet Ailesi yasta: Prens Philip hayatını kaybetti

Şubat ayından bu yana sık sık King Edward VII Hastanesi'nde tedavi altına alınan Kraliçe II. Elizabeth'in eşi Prens Philip 99 yaşında hayatını kaybetti.

The Royal Family Twitter hesabından yapılan açıklama ile İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in eşi, Edinburg Dükü Prens Philip'in hayatını kaybettiği duyuruldu. 

Kraliyet'in resmi sayfasında "Windsor Kalesi'nde huzur içinde öldü" açıklaması yapılan Prens Philip'in cenaze törenine ilişkin açıklamaların önümüzdeki günlerde duyurulacağı belirtildi. 

PRENS PHILIP'IN CENAZE TÖRENİ NASIL OLACAK?

Şubat ayından bu yana Prens Philip'in sağlık durumundan dolayı endişeli bekleyişleri süren Kraliyet Ailesi, muhtemel bir cenaze törenine ilişkin tüm detayları Operasyon Fort Bridge adı altında belirlemişti. 

Belirlenen detaylara göre, Prens Philip'in ölüm haberi ilk kez BBC'de duyurulacak ve duyuruyu yaparken siyah giyinecek. 

Tüm ülkede yas ilan edilecek ve bayraklar yarıya indirilecek. Yalnızca Buckingham Sarayı üzerindeki bayrak aynen bırakılacak. Ticari radyo istasyonları yas yayınına geçecek. Cenaze törenini sunacak tüm spikerler yine siyah giyinecek. 

Kraliçe II. Elizabeth, 8 gün yas tutacak. Bu sürede tüm resmi işlemler durdurulacak. Bu sürenin ardından 30 gün ülkede yas olması bekleniyor.