Cinsel saldırıyla suçlanan Prens Andrew askeri unvanlarını kaybetti

ABD'li milyarder Jeffrey Epstein davasının ardından ortaya çıkan belgeler sonucu cinsel saldırı ile suçlanan York Dükü Prens Andrew, tüm askeri unvanlarını kaybetti.

İngiltere Kraliyet Ailesi üyelerinden York Dükü Prens Andrew, ABD'de devam eden Jeffrey Epstein davasının ardından ortaya çıkan belgeler ışığında, Virginia Giuffre tarafından cinsel istismar ile suçlanmıştı. Virginia Roberts olarak bilinen Virginia Giuffre, kendisi 17 yaşındayken Prens Andrew’in kendisine saldırıda bulunduğunu belirtmiş, Andrew'in iddiaları yalanlamasının ardından Ghislaine Maxwell'in de yer aldığı kare basına sızmıştı. 

Prens Andrew hakkındaki iddiaların ortaya çıkmasının ardından Kraliyet Sarayı ile ilişiğinin kesildiği iddiaları gündeme gelmiş, York Dükü'nün maddi destek alamamasından dolayı sarayını satmak istediği haberleri basına yansımıştı. 

Epstein davası ABD'de devam ederken Buckingham Sarayı tarafından yapılan açıklamada, “Kraliçe’nin onayı ve anlaşmasıyla, York Dükü’nün askeri unvanları ve Kraliyet himayeleri Kraliçe’ye iade edildi. York Dükü herhangi bir kamu görevi üstlenmemeye devam edecek ve davası özel bir vatandaş olarak sürecek” denildi.

İngiltere basınında yer alan haberlerde, Prens Andrew’in “Majesteleri” unvanının da düşürüldüğü ve tüm rollerinin Kraliyet ailesinin diğer üyelerine dağıtılacağı açıklayan bir kraliyet kaynağı, York Dükü'nün pozisyonunun aile içerisinde geniş çapta tartışıldığını vurguladı. 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

The Royal Family (@theroyalfamily)'in paylaştığı bir gönderi