Kasırga tüm Porto Riko'yu elektriksiz bıraktı

Beş yıl önce meydana gelen Maria Kasırgası'nın yaralarını henüz sarmaya çalışan Porto Riko'yu bu kez de Fiona vurdu. Kasırganın ardından tüm ülke elektriksiz kaldı.

Maria kasırgasının ardından beş yıl sonra ada ülkesi Porto Riko'da gerçekleşen Fiona Kasırgası, kuvvetli rüzgar ve su taşkınlarına neden oldu. 

Vali Pedro Pierluisi düzenlediği basın toplansıtısında, tropik siklonun doğrudan adaya yaklaştığını duyurdu. Yaşanan sel felaketinin ardından tüm ülke elektriksiz kalırken yetkililerin yaptığı tahliye açıklaması paniğe neden oldu. 

Pierluisi, daha sonra yaptığı açıklamada, fırtınanın pazartesi akşamına kadar devam edeceğini duyurdu. Kasırganın minimum kuvveti 85 mil / saat olarak tahmin edilirken şiddetli rüzgar elektrik direklerini devirdi. 

Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, şiddetli fırtınanın ardından yaklaşık 196 bin kişinin içme suyuna erişemediğinin tahmin edildiği belirtildi. Ayrıca evlerini kaybedenler için 130 barınak kurulduğu ve bin 33 kişinin tahliye edildiği ifade edildi. poweroutage.us trafından yapılan açıklamada yaklaşık 1.468.223 kişiye elektrik verilemediği doğrulandı.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, "Bu yağmurlar, Porto Riko ve doğu Dominik Cumhuriyeti'nde yaşamı tehdit eden ve felaketle sonuçlanan ani ve kentsel su baskınlarının yanı sıra daha yüksek arazilerde çamur kaymaları ve toprak kaymalarına neden olacak" denildi.