Pompeo: Çinli öğrenciler casusluk yapıyor

ABD Başkanı Donald Trump bugün ayrıntı vermeden Çin ile alakalı bir basın toplantısı düzenleyeceğini açıklarken, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise Trump’ın bu toplantıda Çinli öğrencilerin casusluk faaliyetlerinin üzerine gideceğini söyledi.

ABD Başkanı Trump dün Beyaz Saray’daki Oval Ofis’te gazetecilere verdiği röportajda, “Çin ile ilgili olarak ne yapacağımızı yarın açıklayacağız. Pekin'den memnun değiliz” ifadelerini kullandı.

Trump’ın bu açıklaması, iki ülkenin gergin olan ilişkilerini iyice germesi bekleniyor. Trump, son haftalarda Çin'e karşı söylemini tırmandırarak, Pekin'i dünyaya koronavirüsü yaymakla suçluyor.

ABD Dıişleri Bakanı Pompeo ise önceki gün yaptığı açıklamada, Hong Kong'un özerklik statüsünü kaybettiğini öne sürerek, uluslararası finans merkezi özelliğinin tehlikede olduğunu söyledi.

Pompeo’nun açıklama yaptığı gün,  ABD Temsilciler Meclisi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türkleri'ne yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

New York Times, ABD hükümetinin Çin askeri enstitülerine bağlı binlerce Çinli öğrenciyi sınır dışı etmeye hazırlandığını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Fox News’e verdiği röportajda, casusluk yapan öğrencilerin okullarında bulunmamaları gerektiğini söyleyerek, “Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) eski bir müdürü olarak ülkemizdeki casusluk tehdidini çok ciddiye alıyorum” ifadelerini kullandı.

Pompeo açıklamasında, Trump ve kendisinin bu konunun üzerine gideceklerini söyledi.

ABD’li Bakan ayrıca, “Buraya okumak için gelen öğrencilerin Çin Komünist Partisi adına hareket etmediğinden emin olmak görevimiz” dedi.

Anti-Asya ırkçılığının' ortaya çıkma tehlikesiyle ilgili bir soruya yanıt olarak Pompeo, “Bu ırkçı bir mesele değil. Çin halkı harika insanlar” şeklinde cevap verdi.

Uluslararası Eğitim Enstitüsü, Çinlilerin ABD’deki en büyük yabancı öğrenci olduğunu ve 2018 ve 2019 yılları arasında ülkedeki yabancı öğrencilerin yaklaşık üçte birini oluşturduğunu açıkladı.