Polonya’da serinlemek için suya giren 157 kişi hayatını kaybetti

Polonya’da havaların aşırı ısınması nedeniyle boğulma vakaları artmaya başladı. Ülkede Nisan ayından bu yana serinlemek için suya giren 157 kişi yaşamını yitirdi.

Polonya Hükümet Güvenlik Merkezi (RCB), havaların aşırı ısınması nedeniyle ülkedeki boğulma vakalarında artış gözlemlendiğini duyurdu. RCB tarafından yapılan açıklamada, yalnızca Haziran ayında serinlemek için denize, göle veya nehre girerek boğulanların sayısının 89 olduğu belirtildi.

RCB, ülke genelinde Nisan ayından bu yana boğulan kişi sayısının 157 olduğunu duyurdu. Ayrıca RCB, suya girerken vatandaşların tedbirli davranmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Suya girilmeden önce gıda tüketimi yapılması gerektiğini söyleyen RCB, “Alkol tüketiminden sonra kesinlikle suya girilmemeli” tavsiyesinde bulundu.

RCB; deniz bisikleti, muz ve kanoya binecek vatandaşların can yeleği kullanması gerektiğini söylerken, güvenli olduğu belirtilen alanlar dışındaki bölgelerde yüzülmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Ayrıca RCB, bilmedikleri suya atlamaları halinde kişilerin sakat kalabileceğini ve dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.