Polonya'dan Türk İHA'sı paylaşımı

Polonya Savunma Bakanı Mariuş Blaşak, sosyal medya hesabından Türk İHA’sı Bayraktar-TB2’nin görselini paylaşarak, “Yakında iyi haberlerimiz var” notunu düştü.

Libya, Suriye ve Dağlık Karabağ’da başarılı operasyonlara imza atan Türkiye’nin ürettiği İnsansız Hava Araçları (İHA), dünyada birçok ülke tarafından tercih ediliyor. Azerbaycan ve Ukrayna’nın ardından Polonya da Türk İHA’larını tercih edeceğinin sinyallerini verdi.

Polonya Savunma Bakanı Mariuş Blaşak Twitter hesabında, Bayraktar-TB2 görseli ile “Yakında iyi haberlerimiz var. Bizi takip etmeye devam edin” notunu paylaştı. Bakan tarafından herhangi bir detay verilmedi.

Ocak ayında Polonya Savunma Bakanlığı’ndan bir heyet, Türkiye’ye gelerek Ankara’daki yetkililerle görüşme yapmıştı. Bakanın paylaşımının ardından bu görüşmelerin İHA anlaşması olabileceği yönünde iddialar ortaya atıldı.

Öte yandan, 24-25 Mayıs tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret edecek Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda’nın Türk İHA’larını satın almaya yönelik imza atabileceği düşünülüyor.