Polonya, en güçlü NATO ordusunu kurmayı hedefliyor

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından yeni savunma sistemleri ile ordusunu güçlendirmeyi hedefleyen Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak karara gerekçe olarak, "Cephe hattındayız" dedi.

Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından komşu ülkeler de savunma sistemlerini güçlendirmek için harekete geçmişti.

38 milyon nüfusu bulunan Polonya'da yaklaşık 150 bin askeri personel bulunuyor. Polonya ordusunun envanterinde ise 863 tank, 452 hava aracı ve 4 bin 786 zırhlı araç bulunuyor.

Ukrayna ve Belarus ile sınır komşusu Polonya, Avrupa'daki en güçlü NATO ordusunu kurmak istediklerini vurgularken Siece dergisine verdiği söportajda Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak karara gerekçe olarak "Cephe hattındayız" dedi.

Ordularının düşmanları korkutup kaçıracak kadar güçlü ve büyük olması gerektiği vurgusu yapan Blaszczak, "Kremlin yöneticileri güçlüleri vurmuyor. Zayıflık gördüklerinde saldırıyorlar. En nihayetinde hem topçu hem de tank açısından Avrupa'da Polonya'dan daha güçlü bir ülke olmayacak" ifadelerini kullandı. Bu sistemin, Birleşik Krallık yapımı Sky Saber'la "eşdeğer" bir teknoloji olduğunu vurguladı.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Błaszczak, 2018 yılında sipariş edilen ABD yapımı uçaksavar füzesi Patriot'un ilk partisinin bu yıl geleceğini duyurarak, hava savunma sistemlerinin de tedarik edileceğini belirtti. 

Blaszczak, geçtiğimiz hafta da ABD'den kullanılmış 116 M1 Abrams tankı satın alındığını geçen hafta duyurmuş, 250 yeni tank için de anlaşma yapıldığını söylemişti. 

Polonya, Sovyetler Birliği döneminden kalma 200'ü aşkın T-72 tankını savaşın ilk günlerinde Ukrayna'ya göndermişti.