Polonya, Belarus sınırına duvar örecek

Polonya hükümeti, göçmen ve mültecilerin Belarus’tan yasa dışı yollarla girişini önlemek amacıyla yeni bir sınır duvarı inşa edecek. Bu duvarın maliyetinin ise 350 milyon euroyu geçmesi bekleniyor.

Yaklaşık 353 milyon euroya mal olması beklenen sınır duvarı projesi, milletvekilleri tarafından oylanması için parlamentoya gönderildi.

Polonya hükümeti, duvar ile birlikte kuracağı hareket dedektörleri sayesinde sınıra 200 metreden fazla yaklaşılmasını da engellemeyi amaçlıyor.

Son birkaç ay içerisinde Orta Doğu ve Afrika’dan gelen binlerce göçmen Belarus’tan Polonya sınırını geçmeye çalıştı. Bu süreç içerisinde Avrupa Birliği, Polonya’yı uygulanan yaptırımlara misilleme olarak kasıtlı biçimde göçmen akınına izin vermekle suçladı.

Son aylarda göçmen akışının çok arttığını vurgulayan Polonya hükümeti ise bölgede olağanüstü hal ilan etti. Ayrıca Varşova hükümeti, sınıra çok sayıda asker gönderme kararı aldı.

Polonya, insani yardım kuruluşları tarafından sığınmacıları yasa dışı bir şekilde Belarus’a geri göndermekle suçlanıyor. Ayrıca Polonya, kısa bir süre önce Brüksel’den göçmenlerin bloğa girmesini önlemek için inşa edeceği sınır çitlerini finanse etmesini istemişti.

Öte yandan Alman makamları da son aylarda Polonya ve Belarus üzerinden ülkeye giriş yapan göçmen sayısının oldukça arttığını belirtti.

Elsenhuettenstadt kenti yabancılar dairesi başkanı Olaf Jansen, konu hakkında, “Durum dramatik değil ancak hayli zor” ifadelerini kullandı.

Ülkeye gelen göçmenlerin çoğunun ise Irak, Suriye, Yemen ve İran uyruklu kişilerden oluştuğu dile getirildi.