Almanya ile Polonya arasında tansiyon yükseldi

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki yaptığı açıklamada, Fransa ile ortak komşuları olan Almanya’nın doğu politikasını eleştirdi. Morawiecki, “Ortak komşumuz Almanya’nın doğu politikası kaybetmiş bir politikadır” ifadelerini kullandı.

Fransa’ya resmi ziyaret gerçekleştiren Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldikten sonra Fransa Girişimciler Birliği (MEDEF) tarafından düzenlenen toplantıya katılım gösterdi.

Burada açıklamalarda bulunan Polonya Başbakanı, Fransa ile ortak komşuları olan Almanya’nın doğu politikalarına eleştirilerde bulundu.

Morawiecki, Avrupa’nın hem enerjide hem de diğer birçok alanda güvenilmeyecek ortakların ne kadar risk oluşturabileceğini gördüğünü söyledi.

Polonya Başbakanı, “Ortak komşumuz Almanya’nın doğu politikası kaybetmiş bir politikadır. Almanya da bu kaybetmiş politikanın farkındadır” ifadelerini kullandı.

Avrupa içinde birliği tesis etmenin önemine dikkat çeken Morawiecki, “AB olarak tüm günün zorluklarını birlikte göğüslemeliyiz. İlerlemek istiyorsak, eylemlerini değiştirmek durumundayız. Ya Avrupa olarak birlikte çalışıp, yelkenlerimizi açarız ya da hayalet bir gemiye dönüşürüz” ifadelerini kullandı.

Rus gazı konusuna değinen Polonya Başbakanı, “Bugün Rusya’nın ucuz gazının gerçek bedelini Ukrayna kanıyla ödüyor. Çok uzun süredir Rus gazının düşük fiyatı komşumuz birçok ülke için önemli hale gelmiş fakat Fransa hariç” şeklinde konuştu.