Polonya, Almanya’nın Doğu Avrupa politikasından rahatsız!

Rusya’nın Ukrayna işgaline başladığı 24 Şubat’tan bu yana Polonya ile Almanya arasında gerilim artıyor. Varşova hükümeti, Berlin’i Rusya’ya karşı ılımlı hareket etmekle suçluyor. Peki, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Almanya’nın Doğu Avrupa politikası hakkında ne dedi? Almanya Başbakanı Olaf Scholz’dan Rus gazı hakkında hangi açıklamalar geldi?

Polonya ile Almanya arasındaki Rusya gerginliği bir süredir devam ediyor. En son geçtiğimiz günlerde Fransa’ya resmi ziyaret gerçekleştiren Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, burada çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

110

Fransa Girişimciler Birliği (MEDEF) tarafından düzenlenen toplantıya katılım gösteren Polonya Başbakanı, burada yaptığı açıklamada, Avrupa’nın hem enerjide hem de diğer birçok alanda güvenilmeyecek ortakların ne kadar risk oluşturabileceğini gördüğünü kaydetti.

210

Morawiecki, “Ortak komşumuz Almanya’nın doğu politikası kaybetmiş bir politikadır. Almanya da bu kaybetmiş politikanın farkındadır” dedi. 

Polonya Başbakanı, Avrupa içinde birliği tesis etmenin önemini dile getirerek, “AB olarak tüm günün zorluklarını birlikte göğüslemeliyiz. İlerlemek istiyorsak, eylemlerini değiştirmek durumundayız. Ya Avrupa olarak birlikte çalışıp, yelkenlerimizi açarız ya da hayalet bir gemiye dönüşürüz” şeklinde konuştu.

410