Polonya’dan AB’ye Rusya mesajı: “Köşelere saklanmayın”

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, AB ülkelerine Rusya’ya karşı “köşelere saklanmamaları” yönünde çağrıda bulundu.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Avrupa Birliği (AB) ortaklarını daha cesur olmaya çağırdı. Mateusz ayrıca, AB ülkelerine “köşelere saklanmak” yerine sahip olunan ekonomik gücü Rusya’ya karşı kullanma çağrısında bulundu.

Brüksel’de gerçekleştirilen AB-Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Liderler Zirvesi’nin ardından konuşan Polonya Başbakanı, yapılan görüşmelerde Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının kınandığını söyledi.

Morawiecki, “Bu saldırganlığın gerçekte neyle ilgili olduğunu açıklamak, ittifaklar kurmanın önemli bir parçasıdır” dedi.

Doğal gaz ve enerji fiyatlarının mümkün olduğunca düşürülmesi gerektiğini vurgulayan Polonya Başbakanı, “Bunca zamandır AB düzeyinde ortak bir zemin yoktu. Bu nedenle, AB ortaklarımızı daha cesur olmaya, köşelere saklanmak yerine AB’nin sahip olduğu ekonomik gücü basitçe kullanmaya çağırıyorum” dedi.

AA’nın aktardığına göre, dün yapılan AB-ASEAN Liderler Zirvesi kapsamında, AB-Tayland Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması ile AB-Malezya Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması imzalanmıştı.