Rusya'nın İHA'lara karşı Pole-21 planı

Rusya, Türk İHA’larının etkisine karşı koyabilmek için çalışmaları hızlandırdı. Rus medyasında yer alan haberlerde, geliştirilen yeni nesil sistemler ile İHA’ların erişemeyeceği “ölüm bölgeleri” oluşturulacağı açıklandı. Bunun yanı sıra, Pole-21 elektronik harp sistemlerini geliştirerek, İHA'ların etkisiz hale getirilmesi için çalışmalar yapıldığı öne sürüldü.

Elektronik hap sistemleri uzun zamandır Rus kuvvetlerinin odak noktasında. Bu sistemler, Batı'nın teknolojisini etkisiz hale getirerek, avantajdan dezavantaja dönüştürmenin bir yolu olarak görülüyor.

Rus İzvestiya gazetesinde yer alan bir haberde, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkilinin aktardığı İHA’lara karşı yapılan çalışmalar yer aldı. Haberde Rus elektronik harp birliklerinin çok sayıda tatbikat gerçekleştireceği ve seyir füzelerinin, hassas silahların ve İHA'ların erişemeyeceği özel “ölüm bölgeleri” oluşturulacağı belirtildi.

İHA’LARA KARŞI POLE-21

Pole-21 adlı radyo-elektronik harp sistemleri, insansız hava araçlarına engel oluyor ve seyir füzeleri ve yüksek hassasiyetli silahların olası saldırılarını önlemeyi sağlıyor. Yabancı ülkenin iletişimine müdahale etmenin yanı sıra, bu sistem ile karşı birlik sistemlerinin kafasını karıştırmak için bu iletişimlere yanlış koordinatlar da verilebiliyor.

Aynı tip sistemlerin aksine, Pole-21'de birbirinden farklı mesafelerde kurulmuş yüzlerce radyo parazit vericisi bulunuyor. Vericilerin her biri uzaktan kontrol edilerek, elektronik savunmanın yüzlerce kilometrekarelik bir alanda çalışmasına izin veriyor. Esnek yapısı sayesinde bir alandaki paraziti giderdikten sonra başka bir alana kurulabiliyor. Bu sisteme maruz kalan İHA'lar yön bulamadıkları için görevlerini yerine getiremiyor.

AMERİKAN VE ÇİN SİSTEMLERİNİ DE ENGELLEYEBİLİYOR

Pole-21 sistemi hem insansız hava araçlarını hem de güdümlü silahları etkisiz hale getirmek için tasarlandı. Amerikan GPS NAVSTAR ve Çin Beidou Uydu Konumlandırma Sistemi de dahil olmak üzere tüm büyük yabancı uydu navigasyon sistemlerini onlarca kilometre yarıçapında devre dışı bırakabiliyor. Ayrıca birden fazla istasyon ile bu alan genişletilebiliyor.

Küresel GPS konumlandırma sistemi, akıllı telefonlara ek olarak, askeri drone'larda ve yüksek hassasiyetli silahlarda da kullanılıyor. Pole-21'deki tek bir istasyon, 25 kilometreye kadar GPS alıcısından gelen iletişimi kesintiye uğratma için yeterli. Bir kompleksin etki alanı 150 km²'ye ulaşabiliyor.

Askeri tarihçi Dimitri Boltenkov, Pole-21’in özelliklerini açıklarken, “Elektronik harp sistemleri aynı anda çok sayıda seyir füzesi sistemini etkileyebiliyor. Uydu navigasyonunun paraziti, uzayda "kaybolmalarına" ve doğruluğu büyük ölçüde azaltmalarına neden oluyor. Radyo sinyali bastırılarak, mühimmatın savaş görevini yerine getirmesi engelleniyor” ifadelerini kullandı.

Yabancı uydu navigasyon sistemlerinin kafasını karıştıran parazitlerin nasıl kullanılacağını anlatan Boltenkov, “İnsansız hava araçları, uydu navigasyon sistemlerinin sıkışmasına karşı füzelerden daha savunmasız. Parazit, kontrol kanallarını yer istasyonlarıyla bastırabilir. O zaman bilgi aktaramayacaklar ve hassas silahlar kullanamayacaklar” dedi.

DÜZİNELERCE TEDARİK EDİLECEK

Rusya Savunma Bakanlığı'nın aktardığına göre, 2012'den 2020'ye kadar, iki düzineden fazla yeni elektronik harp ekipmanı modeli tedarik edilecek. İçlerinde menzili birkaç yüz kilometreye ulaşan yeni ürünler de bulunuyor.

Sistemin 2016 yılında, Rusya'nın Doğu Askeri Bölgesi'nde ve Tacikistan'daki 201'inci Üssü'nde hizmete girdiği aktarıldı. Rusya Savunma Bakanlığı'nın Rus medyasına verdiği demeçte, sistemlerin bu yıl içinde Ural Dağları ve Sibirya'ya da kurulacağı belirtildi.

Pole-21 kompleksinin modüllerine sahip elektronik harp sistemi

 

Rusya Silahlı Kuvvetleri REB Birlikleri Başkanı Korgeneral Yury Swallow, elektronik harp sistemleri ile bu yıl Güney-Batı yönünde stratejik özel tatbikatlar yapıldığını söyledi. Swallow’un aktardığına göre, 15 test alanında 20'den fazla elektronik harp ünitesi yer aldı. Eş zamanlı olarak yapılan tatbikatlar, Batı ve Güney Askeri Bölgelerinin yanı sıra Karadeniz Filosunda da yapıldı.

SURİYE’DEKİ OPERASYONLARDA KULLANILDI

İzvestiya’da yer alan habere göre, Rusya'nın Suriye'deki operasyonlarının ilk günlerinden itibaren elektronik harp sisteminin en modern araçları bölgeye gönderildi. Rusya Savunma Bakanlığı, Tartus ve Hmeimim üzerinde insansız hava aracı saldırılarından koruyan bir elektronik savaş kubbesi oluşturulduğunu belirtti.

Bakanlık yetkililerinin aktardığına göre, elektronik harp sisteminin Suriye'deki ilk yüksek profilli başarısı, 7 Ocak 2018'de 13 küçük bombardıman uçağının Rus üslere saldırması sırasında gerçekleşti. Uçaksavar sistemlerinin yok edilmesinin ardından saldırı ve keşif İHA'larının defalarca iniş yapmak zorunda kaldığı ifade edildi. Öte yandan, hiçbirinin Rus üslerine girmeyi başaramadığı belirtildi.

Murmansk-BN REB Kompleksi

 

Karşı birliklerin karargahındaki savaş gemileri ve uçaklar arasındaki operasyonel ve stratejik iletişimi bastırmak için Murmansk-BN kompleksleri tasarlandı. Bu sistemlerin menzilleri 5 bin kilometreye kadar ulaşabiliyor. Bunun yanı sıra, Krasuha-4 kompleksleri ile yabancı ülkelerin keşif uçakları ve İHA'larının radarlarına müdahale ediliyor. Menzilleri 300 kilometreye ulaşan sistemin örnekleri Hmeimim’de kullanıldı.

Askeri uzman Viktor Murakhovsky, "Hava saldırısıyla mücadele sorunu, artık gruplar halinde ve diğer hassas silah modelleriyle birlikte çalışabilen insansız hava araçlarının iyileştirilmesiyle daha da şiddetlendi. Bunları bastırmak için hem hava savunma sistemlerini hem de elektronik harp sistemlerini içeren bir komplekse ihtiyacımız var. Şu anda yapılan şey de bu.”

Ermeni Savunma Bakanlığı Askeri Gözetim Servisi eski Başkanı General Hakobyan, Karabağ’da Rusya’nın gönderdiği Pole-21 elektronik harp sistemini kullandıklarını ve Türk İHA/SİHA’larını dört gün boyunca engelleyebildiklerini iddia etmişti. Ancak birkaç günün sonunda Türkiye, insansız hava araçlarında yaptığı düzenlemelerle Pole-21 sistemini etkisiz hale getirdi.