175 ülke kabul etti: Plastik atıklar ne olacak?

BM Çevre Programı tarafından geliştirilen plastik atık anlaşması dünyanın 175 ülkesi tarafından kabul edildi. BM Çevre Programının yönetici direktörü, Paris Anlaşması'ndan bu yana “en önemli çevresel çok taraflı anlaşma” olarak sözleri ile duyurdu.

Kenya'nın Nairobi kentinde düzenlenen BM Çevre Asamblesi'nin beşinci oturumunda yapılan müzakerelerin ardından 175 ülke temsilcilerinin kabul ettiği ortak bir anlaşmaya imza atıldı. 

Küresel çapta plastik atıkların kısıtlanması için türünün ilk örneği olarak tarihe geçen anlaşma, dünyanın karşı karşıya olduğu en acil çevre sorunlarından birinin üstesinden gelmeyi amaçlıyor. 

Kuzey Kutbu karlarından okyanusun en derin noktası olan Mariana Çukuru'nun dibine kadar birden fazla bölgede görülen platik atıkların yaygın kullanımının da azaltılması bekleniyor. 

Plastik atıkların en fazla görüldüğü bölgelerde yapılan araştırmalarda, mikroplastikler balıklardan deniz kuşlarına ve hatta insanlara kadar tüm canlıların sindirim kanallarında bulundu. 

BM Çevre Programı'nın yönetici direktörü Inger Andersen, küresel ısınmayı 1,5 santigrat derecenin altında sınırlamayı amaçlayan ve 2015 yılında 196 ülke tarafından imzalanan Paris Anlaşması'ndan bu yana "en önemli çevresel çok taraflı anlaşma" olarak nitelendirdi.

Andersen yaptığı açıklamada , "Bugün, dünya gezegeninin tek kullanımlık plastiklere karşı kazandığı bir zaferdir" ifadelerini kullanarak, "Bu, neslimiz ve gelecek nesiller için bir sigorta poliçesi, böylece plastikle yaşasınlar ve buna mahkum olmasınlar" dedi. 

Anlaşmanın yalnızca platik atıkları değil, fosil yakıt kullanımını da azaltarak malzemenin üretim sürecinde ortaya çıkan sera gazı emisyonlarını da azaltması bekleniyor.