Plastik atıklardan yapılmış vanilyalı dondurma yer misiniz?

Bilim insanları, genetiği değiştirilmiş bakterileri kullanarak plastik şişe ve paketleri vanilya aromasına dönüştürmenin yolunu buldu. Bu buluş sayesinde, plastik atıklardan vanilyalı dondurma yapmak mümkün olacak.

İklim krizi ve çevre kirliliğinin etkileri her geçen gün artmaya devam ediyor. Dünya genelinde dakikada yaklaşık 1 milyon plastik şişe ve paketli ürün satılıyor. Satılan bu ürünlerin yalnızca yüzde 14'ü geri dönüştürülüyor. Bu da plastik şişelerin çevre için ne kadar zararlı olduğunu gözler önüne seriyor.

Çok sayıda gelişmiş ülke, geri dönüştürülebilir atıkların tamamını kendisi işemiyor. Bu atıkları başka ülkelere satmayı tercih ediyor. Bunun nedeni ise geri dönüşümün yüksek maliyetli olması.

Bu durum, tüketicilerin bilinçsizliği ve hükümetlerin politikaları nedeniyle çok sayıda plastik atığın geri dönüştürülememesine neden oluyor.

ATIK PLASTİKTEN VANİLYALI DONDURMA YAPILACAK

Ancak Edinburg Üniverstiesi'nden araştırmacılar ‘’E.coli’’ isimli bir bakterinin ısısı arttırılmış bir ortamda plastiği, vanilya çekirdekleri içerisinde bulunan 'vanilin' molekülüne dönüştürdüğünü keşfetti. 

Ortaya çıkan madde insanlar tarafından da tüketilerek test edildi. Yani artık plastik şişelerden vanilyalı dondurma yapmak mümkün olacak.

Plastik şişelerin, gıda ve kozmetik endüstrilerinde yaygın olarak kullanılan vanilin gibi maddelere dönüştürülmesi, küresel plastik kirliliğiyle mücadelede önemli bir adım olarak nitelendiriliyor. Araştırmanın sorumlusu Stephen Wallace "Çalışmamız, plastiğin sorunlu bir atık olduğu algısına meydan okuyor. Onun yeni bir karbon kaynağı olarak kullanılabileceğini gösteriyor" dedi.

Dünyada küresel vanilin tüketimi yıllık 37 bin ton civarında ve 2025 yılına gelindiğinde toplam pazar değerinin yarım milyar euronun üzerine çıkacağı öngörülüyor.