ABD'nin Ukrayna için geliştirdiği yeni silahı Phoenix Ghost

ABD’nin Ukrayna’ya göndereceği son askeri yardım paketinin ayrıntıları açıklandı. 800 milyon dolarlık yeni yardım paketinde Phoenix Ghost olarak adlandırılan yeni bir insansız hava aracı da bulunuyor.

ABD, Rus birliklerinin Ukrayna’daki şiddetini artırmasıyla birlikle ülkenin doğusuna askeri yardım göndereceğini bildirdi. 800 milyon dolarlık paketin ayrıntılarını ise Pentagon açıkladı.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, pakette yer alan ve "Phoenix Ghost" olarak adlandırılan yeni insansız hava aracına dair bilgi verdi. Bir ABD şirketi olan Aevex Aerospace tarafından üretilen insansız hava araçlarının özellikle Ukrayna'nın doğusunda, Donbas bölgesinin düz ve açık arazisinde savaşmak için çok uygun olduğunu söyledi.

Phoenix Ghost’un özelliklerine ilişkin detay vermeyen Kirby, ABD’nin bir diğer insansız hava aracı olan sustalı drone ile benzer tasarımda olduğunu aktardı.

Ukrayna'ya henüz teslim edilmeyen dronelarda yerleşik kameraların bulunduğunu söyleyen Kirby, “Elbette gördüğü şeyin görsel bir resmini vermek için de kullanılabilir. Ancak asıl odak noktası saldırıdır” dedi.

ABD’nin yeni silahının menzili ve diğer yeteneklerine dair ise bilgi verilmedi.

Kirby, söz konusu silahın Rusya'nın 24 Şubat'ta başlayan işgalinden bu yana geliştirilmekte olduğunu ifade etti. Ayrıca silahların Ukrayna'nın insansız hava sistemleri için ihtiyacına uygun şekilde geliştirilmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Türk yapımı Bayraktar TB2 ve ABD yapımı Sustalı insansız hava araçları, şimdiye kadar Ukrayna güçlerinin Rus işgaline karşı savunmasında kilit rol oynamıştı.