Pfizer ve BioNTech'in Covid-19 aşısına Britanya'dan acil onay

Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca/Oxford ve Rusya'nın aşısı Sputnik V'ten gelen etkinlik oranı ve aşıların güvenirliğiyle ilgili sevindirici haberler geçtiğimiz haftalarda gelmiş ve dünyaya rahat bir soluk aldırmıştı. Pfizer ve BioNTech'in Covid-19 aşısına Britanya'dan acil onay verildi.

Koronavirüs salgını tüm dünyada yayılmaya devam ederken salgını bitirecek aşılardan da art arda iyi haberler gelmeye devam ediyor. İngiltere, koronavirüse karşı geliştirilen ve yüzde 95 etkinlik gösteren Pfizer/BioNTech aşısının kullanımını resmi olarak onayladı.

Britanya, Pfizer'in yüzde 95 etkili olduğu açıklanan Koronavirüs aşısına onay veren ilk ülke oldu. Britanya Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada öncelikli olarak aşılanacak gruplara ilişkin son tavsiyelerini yakında yayınlayacaklarını duyurdu.

Aşının gelecek haftadan itibaren Britanya'da erişilebilir olacağı belirtildi. Pfizer'den yapılan açıklamada "ABD ve AB'nin de aşı konusunda yetki kararlarını bu ay bekliyoruz" ifadeleri yer aldı.