Petrol şirketleri siber saldırı altında

Avrupa genelinde birden fazla petrol taşıma ve depolama şirketinin siber saldırı altında olduğu bildirildi. Saldırılar nedeniyle dünya genelindeki birçok terminalde gecikmeler yaşandı.

Avrupa’daki üç petrol şirketinden yetkililer, hafta sonu siber saldırıya maruz kaldıklarını söyledi.

Almanya’daki Oiltanking, Belçika’daki SEA-Invest ve Hollanda’daki Evos gibi petrol depolama ve nakliye yapılan onlarca terminalde aksaklıklar yaşandı.

Belçikalı savcılar, söz konusu terminalleri etkileyen saldırıların araştırıldığını açıkladı. Ancak uzmanlar, saldırıların koordineli bir şekilde gerçekleşmemiş olabileceğine dikkat çekti.

Hollanda’daki Evos şirketinden bir sözcü, Terneuzen, Ghent ve Malta’daki terminallerde saldırılar nedeniyle gecikmeler yaşandığını aktardı. Benzer şekilde Oiltanking Deutschland GmbH & Co. da pazartesi günü siber saldırıya uğradığını bildirdi.

BBC’ye konuşan bazı terminal çalışanları, işlerin normale göre daha yavaş ilerlediğini söyledi.

SİBER SALDIRILARIN NEDENİ NE?

Siber saldırıların ve petrol şirketlerinde yaşanan kesintilerin nedeni olarak Rusya-Ukrayna arasında artan gerilim ve artan enerji fiyatları gösterildi. Ancak siber güvenlik uzmanları, peş peşe gelen saldırıların çoğu zaman koordineli olmadığına dikkat çekti.

Siber siber güvenlik şirketi Emsisoft’ta Tehdit Analisti olan Brett Callow ise, “Bazı kötü amaçlı yazılım türleri, e-postaları ve kişi listelerini toplar ve bunları kötü amaçlı ekleri veya bağlantıları otomatik olarak spam yapmak için kullanır. Böylece paylaşılan bağlantıları şirketler bazen hızlı bir şekilde art arda vurulabilir. Bu yüzden bazen sektör tabanlı veya coğrafi tabanlı olay kümeleri görüyoruz” yorumunu yaptı.

Uzmanların belirttiği bir diğer olası sebep ise saldırıya uğrayan şirketlerin bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilmiş olabilecek aynı yazılımı kullanması gösterildi.