Petrol fiyatları düşecek mi, yükselcek mi?

Petrol fiyatları, koronavirüsün delta mutasyonuna rağmen ABD’deki stok düşüklüğü nedeniyle 75 dolar seviyelerinde seyrediyor. Peki, pandeminin ortalarında yere çakılan petrol fiyatlarını önümüzdeki günlerde ne bekliyor? Petrol fiyatları yükselecek mi, düşecek mi?

Koronavirüs (Covid-19) pandeminden kısa süre sonra yere çakılan küresel petrol fiyatları, kısıtlamaların esnetilmesi ve aşılama çalışmalarının hızlanmasıyla yeniden yükselişe geçti.

Ancak delta varyantı ve dördüncü dalga tehlikesi, petrol fiyatlarının düşüşe geçebileceği endişelerini yeniden gündeme getirdi. 

PETROL FİYATLARINDA SON DURUM

Fiyatların önümüzdeki günlerde olumsuz etkilenebileceği öngörülerine rağmen, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) kesintilerin devam etmesi konusunda anlaşması ve üreticilerin ötelenmiş talebe yetişemeyebileceği ihtimaliyle petrol fiyatları son üç ayda yüzde 10’luk bir yükseliş kaydetti. Şu anda petrol fiyatları 75 dolar seviyelerinde seyrediyor. 

PETROL FİYATLARI NE OLACAK?

Uzmanlar, dördüncü dalganın petrol fiyatlarında yeni bir düşüşü tetikleyeceğini belirtiyor. Ancak bu düşüşün koronavirüsün ilk görüldüğü dönemki kadar endişe verici olmayacağı düşünülüyor. 

Bununla birlikte kısa süre içinde küresel petrol talebinin pandemi öncesi düzeylere gelmesi beklenmiyor.