Bolsonaro Petrobras CEO'sunu kovdu

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, devlete bağlı petrol şirketi Petrobras'ın CEO'sunu iki ay içerisinde üçüncü kez kovdu.

Brezilay'nın seçim sürecinde aldığı kritik kararlar ile dikkatleri üzerine çeken Jair Bolsonaro, devlet konrtolündeki petrol şirketi Petrobras'ın CEO'su José Mauro Ferreira Coelho'yu görevden aldı. 

İki ay içerisinde görevden alınan üçüncü isim olan José Mauro Ferreira Coelho, yakıt kıtlığı yaşanabileceği uyarısı yaparak fiyatların indirilmesine karşı çıkmıştı. 

Bolsonaro'nun görevden alma kararı Petrobras tarafından gece yarısı duyurulurken düzenlemenin gerekçeleri ile birlikte yeni bir yönetim kurulu seçilmesi talimatı alındığı da paylaşıldı. 

2022 yılı başında enerji bakanını da görevden alan Bolsonaro, Coelho'nun yerine Caio Mario Paes de Andrade'yi atadı.

Ekim ayında yapılacak seçimler öncesinde anketlerde oy oranı düşen Bolsonaro, petrol fiyatlarının düşürülerek Petrobras'ın kârının azaltılmasını ve bu hamlenin enflasyonun düşürülmesi için kullanılmasını hedefliyor. 

Pandemi döneminin en fazla eleştirilen isimlerinden olan Bolsonaro'nun kararını değerlendiren analistler, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından artan yakıt maliyetlerinin özellikle yılın ikinci yarısından Brezilya'ya son 14 yılın en ciddi yakıt kıtlığı olarak dönebileceği uyarısı yapıyor.