Pet şişedeki su tehlikeli binlerce nanoplastik içeriyor

Araştırmacılar, bir litrelik pet şişeki suda, insan hücrelerine zararlı olan yaklaşık 240 bin “nanoplastik” tespit etti.

The Hill gazetesinin paylaştığı habere göre, Columbia Üniversitesinden araştırmacılar, yeni bir lazer görüntüleme yöntemi kullanarak pet şişede bulunan nanoplastikleri inceledi.

Yeni kullanılan yöntemlerle metrenin milyarda biri ölçeğinde ölçülebilen partikülleri tanımlamayı başaran araştırmacılar, bir litrelik pet şişedeki suda yaklaşık 240 bin nanoplastik bulunduğunu açıkladı.

Pet şişelerdeki suda bulunan plastik partiküllerinin kan-beyin bariyerini geçebilecek kadar küçük olduğunu dile getiren Yan, bu sebeple ilerleyen yaşlarda beynin belirli bölgelerindeki hücrelerin kaybına yol açabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Bu plastiklerin vücuda içme suyu yoluyla girdiği için hızlı etkiler gösterdiğini öngören araştırmacılar, küçük plastiklerin bağırsaklarda yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olan mikropları etkilemesine yol açabileceğini düşünüyor.

Ayrıca plastikler, ölüm oranlarının artmasına ve doğum kusurları gibi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Araştırmacılar, plastiklerin ambalajdaki malzemelerden geldiğini ve suyun üretimi esnasında ortaya çıktığını düşünüyor.

Diğer yandan insanların hangi plastikleri ne oranda yuttuğu ve vücuda ne kadar plastik girdiği henüz tam olarak bilinmiyor.