Peru Devlet Başkanı için azil talebinde bulunuldu

Peru’da muhalefet partileri, savcılığın başlattığı yolsuzluk suçlamalarına isminin karışması gerekçesiyle Devlet Başkanı Castillo’nun görevden alınmasını istiyor.

Ülkede muhalefet partileri, Kongre’den Devlet Başkanı Castillo’nun “Ahlaki yetersizlikten” görevden azledilmesini istedi. Muhalefet, azil talebi için yolsuzluk iddialarını gerekçe gösterdi.

Halk Yenileme Partisi milletvekili sağcı Jorge Montoya, konu hakkında gazetecilere konuştu. Montoya, başvuru dosyasında 50 milletvekilinin imzasının bulunduğunu, genel kurulda bunun tartışılması için 52 vekilin oyuna ulaşmayı umduklarını söyledi.

Devlet Başkanı Castillo, daha önce, “Bugün ülkemizde sorunların çözülmemesi için bizi uzaklaştırmaya ve azletmeye çalışıyorlar. Peru halkı ve uluslararası toplum, bu azınlık kesimin anti-demokratik ve darbeci iradesini biliyor” ifadeleriyle yolsuzluk suçlamalarına tepki göstermişti.

Ayrıca muhalefet partilerinin, Castillo’nun ‘kalıcı ahlaki yetersizlik’ nedeniyle görevden alınması talebi, 8 Aralık 2021’de Kongre tarafından reddedilmişti.

Peru yasalarına göre bir devlet başkanının görevden alınması için 130 Kongre üyesinden 87’sinin lehte oy kullanması gerekiyor.