Pentagon'un bütçesi ne kadar?

Beyaz Saray, 2021 mali bütçe raporunu ABD kongresine gönderdi. ABD Savunma Bakanlığı’nın bütçesinde artış yapılırken, pek çok bakanlığın bütçesinde ve farklı harcama kalemlerinde kısıtlamaya gidildi. Geldiği ilk günden beri mali kesintiler gerçekleştiren Trump yönetimi, şimdi de stratejik petrol rezervlerinin yüzde 15’ini satmayı planlıyor. Pentagon’a ne kadar bütçe ayrıldı? Stratejik petrol rezervleri neden satılmak isteniyor?

“Amerika’nın Geleceği” başlıklı 132 sayfalık bütçe teklifinde, ulusal güvenlik harcamalarına ayrılan kaynağın arttırılması planlanırken, sağlık ve sosyal güvenlik alanlarına yönelik hükümetin zorunlu harcama programlarında kesintiye gidilmesi dikkat çekti. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon), 2021 mali yılı bütçesi talebine ilişkin raporu yayımladı ve savunma için 740,5 milyar dolar talepte bulundu.

2021 mali bütçe raporunda, temel savunma harcamaları için 636,4 milyar dolar talep edildi. 2020 mali yılı için 633,3 olan bu rakam, geçen yıl 614,4 ve 2018'de ise 599,6 milyar dolardı. ABD Savunma Bakanlığı’nın yayımladı raporda pek çok alana ilişkin maddi talepler yer alırken, PKK/YPG terör örgütü dahil Suriye’de ABD’nin desteklediği güçlere aktarılmak üzere 200 milyon dolar fon talebinde bulunuldu.

740.5 MİLYAR DOLARLIK SAVUNMA BÜTÇESİ

Donald Trump’un bütçe teklifinde temel savunma harcamaları için 636,4 milyar dolar, gazilere yönelik harcamalar için 105 milyar dolar, sağlık hizmetleri için 96,4 milyar dolar ve eğitime 66,6 milyar dolar kaynak ayrılması planlanıyor. ABD'nin ulusal güvenlik harcamalarının yüzde 3 artırılması, askeri harcamaların ise yüzde 0,3 artışla 740,5 milyar doları bulması öngörülüyor. Gelecek yıla ilişkin bütçe teklifinde savunma dışı harcamalar için ayrılan kaynağın yüzde 5,1 azalışla 590 milyar dolara düşürülmesi öngörülüyor. 

69 MİLYAR DOLAR DENİZAŞIRI MUHTEMEL OPERASYONLAR’A

Savaş fonunda 13,4 milyar doları operasyon ve kuvvet koruma harcamaları için ayrılırken; bölgesel destek harcamalarına 16,2 milyar dolar, dış operasyonlar için harbe hazırlık ve ekipmanlara 7,6 milyar dolar, "Tehdit Ağlarını Caydırma ve Karşı Koyma" için ise 300 milyon dolar fon talebinde bulunuldu.

Tehdit ağlarını caydırma ve karşı koyma için talep edilen 300 milyon doların ise Çin, Rusya, Kuzey Kore ve diğer hasım devletlerin bölgelerde ABD kuvvetlerine yönelik tehditlerinin bertaraf edilmesi için harcanacağına dikkati çekildi. Bunların dışında ise dış operasyonlar kapsamından "gizli programlar" için önceki ABD başkanı Barack Obama döneminde talep edilenin yarısı kadar yani 5,1 milyar dolar talep edildiği görüldü. 

Afgan güvenlik güçlerine destek fonu için 4 milyar dolar talep edilirken, Afganistan'da görev yapan koalisyon kuvvetlerini desteklemek için 400 milyon dolar istendi. Uluslararası güvenlik iş birliği için savaş fonundan 600 milyon dolar fon talep edilen bütçede, Barack Obama döneminde Rusya'ya karşı başlatılan Avrupa Caydırıcılık İnisiyatifi için 4,5 milyar dolar talep edildi.

YPG/PKK’YA 200 MİLYON DOLAR

2021 mali bütçe raporunda Suriye ve Irak'ta DEAŞ ile mücadele kapsamında eğit-donat programı için 845 milyon dolar talep edildiği görüldü. Bu kalem için 2020 bütçesinde 1,2 milyar dolar ayrılırken; 2019 bütçesinde ise 1,4 milyar dolar ayrılmıştı. DEAŞ ile mücadele fonuna ilişkin kısımda, söz konusu 845 milyon doların 645 milyon dolarının Irak güvenlik güçlerinin eğitilmesi ve desteklenmesi kapsamında harcanacağı ifade edildi. Diğer taraftan 200 milyon doların ise terör örgütü YPG/PKK'nın da aralarında bulunduğu ABD'nin desteklediği "Taramadan Geçirilmiş Suriye Muhalefeti" için kullanılacağı belirtildi. 

41 MİLYAR DOLAR DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yurt içi ve dışı masraflara yönelik hazırlanan 2021 mali yılı bütçe teklifine ilişkin yazılı açıklamalarda bulundu. Yapılan yazılı açıklamada Dışişleri Bakanlığı ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) için talep edilen bütçenin diplomatik faaliyetler, denizaşırı ülkelere yardım, terörle mücadele ve doğal afetlere karşı insani yardım şeklinde kullanılacağını belirten Pompeo, bütçenin "ABD'nin özgürlük ve demokrasi anlayışını paylaşmayan uluslarla rekabet" için de kullanılacağını vurguladı.

Talep edilen bütçenin, ABD çıkarlarını ve güvenliğini korumak amacıyla denizaşırı ülkelerde yeni yatırımlar yapmak için kullanılacağını belirten Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Bu bütçeyle ABD'nin ulusal güvenlik ve ekonomik çıkarlarına öncelik vererek, Amerikan vergi mükelleflerine sonuç sunmak için gerektiğinde stratejik takaslar yapacağız. Ayrıca Amerikan çıkarlarını ve değerleriyle güvenliğini, ticaret ve bilgi alanlarında savunmak için yeni yatırımlar yapacağız." ifadelerini kullandı.

STRATEJİK PETROL REZERVLERİ SATILMAK İSTENİYOR

2017 yılında ABD başkanlığına geldiğinden beri kemer sıkma politikası uygulayan Donald Trump, bu bağlamda Pentagon’un bütçesini artırırken, Dışişleri Bakanlığı’nın bütçesinde olduğu gibi pek çok alanda bütçe kesintisine gitti. Nitekim Dışişleri Bakanlığı’nın bütçesi Trump’un göre gelmesiyle yarı yarıya düştü. Bakanlığın 2019 ve 2020 yılı bütçesinde, 2017'ye göre yüzde 39 civarında bir düşüş yaşandı.

Önceki dönemlere nazaran Pentagon’un bütçesi dışında diğer bakanlıkların bütçelerini yarı yarıya düşüren Donald Trump, tasarruf sağlamak ve beklenen oranda bütçe açığını kapatabilmek için olağanüstü rezervlerden petrol satmak istiyor. 2021 mali bütçe raporunda yer alan verilere göre, ABD’nin olağanüstü durumlara karşı tuttuğu petro rezervlerinden 15 milyon varillik bölümünün Enerji Bakanlığının yürüttüğü projelere kaynak sağlanmak üzere satılmasını öngörüyor.