Pentagon'un 22 milyar dolarlık ihalesini Microsoft kazandı

ABD Savunma Bakanlığı’nın 22 milyar dolarlık "artırılmış gerçeklik sistemiyle çalışan başlık" ihalesini Microsoft kazandı. Geçtiğimiz günlerde güvenlik açığı ihlalleriyle gündeme gelen Microsoft, daha önce de 10 milyar dolarlık bulut ihalesini kazanmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon)’un 22 milyar dolarlık "artırılmış gerçeklik sistemiyle çalışan başlık" ihalesi sonuçlandı. Pentagon, sahadaki askerlerin hareket kabiliyetini artıracak yeni nesil askeri başlıklar için Microsoft ile anlaştı.

Pentagon ve Microsoft'tan yapılan açıklamaya göre, 26 Mart'ta varılan anlaşma uyarınca Microsoft firması, firma ordu için "Entegre Artırılmış Görsel Sistem" (IVAS) üretecek. Toplam büyüklüğü 21,88 milyar doları bulan ve 120 bin Amerikan askeri için söz konusu başlıklardan üretecek olan Microsoft'un sözleşmesi 5 yıllık olacak, daha sonra bu 5 yıl daha uzatılabilecek.

Askeri başlıklar, kullanıcıya fiziksel çevreyi çok daha geniş bir açıdan görme, çatışma ortamlarını simüle etme, gece görüşü dahil çeşitli çevre koşullarında nitelikli görüş sağlama, ses veya el hareketiyle çeşitli kontrolleri yapma gibi imkanlar tanıyor. Bununla birlikte söz konusu başlıkların firmanın "HoloLens" adlı video oyunlarında kullanılan başlıklarına dayandığı biliniyor.

MİCROSOFT'UN GÜVENLİK AÇIĞI

Microsoft, daha önce de Pentagon’un 10 milyar dolarlık bulut ihalesini kazanmıştı.

ABD merkezli dev teknoloji şirketinin yazılımlarında meydana gelen bazı güvenlik açıkları nedeniyle çok sayıda şirket ile davalık olduğu biliniyor.  Son olarak geçtiğimiz günlerde bir güvenlik açığı nedeniyle dünya genelinde en az 60 bin şirketin saldırıya uğradığı haberleri gündeme gelmişti.