Pentagon’un 10 milyar dolarlık ihalesini Microsoft kazandı

ABD Savunma Bakanlığı, bilgisayar alt yapısının yenilenmesine ilişkin sürdürdüğü teknoloji ihalesini sonuçlandırdı. 10 milyar dolarlık dev ihalede Microsoft, Amazon’u geride bıraktı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon)’un Savunma Altyapısı Müşterek Girişimi (JEDİ) olarak bilinen bulut ihalesi için Amazon ile Microsoft arasında büyük bir rekabet yaşanıyordu.  10 milyar dolarlık ihaleyi yaklaşık iki yıllık süreç sonunda yazılım devi Microsoft kazandı.

İhale sürecini iki yıldır takip eden kurum ve kişiler için sonuç şaşırtıcı oldu. Rekabette öne çıkan şirket Amazon olarak gösteriliyordu ancak Pentagon ihaleyi  Microsoft'un kazandığı duyuruldu.

Pentagon'dan yapılan açıklamada, "Bugün Savunma Bakanlığı, genel maksat bulut kontratlarından birini Microsoft'a vererek bulut stratejimizin uygulanmasında önemli bir adımı daha attı." ifadesi kullanıldı. Amazon'un ihaleye girmesi rakipleri ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından oldukça eleştirilmişti.

Bakanlığın gizli bilgilerini de içeren tüm verileri kurulacak buluta taşınmasını da içeren projenin 10 yılda tamamlanması öngörülüyor. ABD Savunma Bakanı Mark Esper, geçen hafta ihaleye giren şirketlerden biri olan IBM'de oğlu çalıştığı için kendisini ihale sürecinden alıkoymuştu.

Jedi nedir?

ABD Savunma Bakanlığı, iki yıl önce eski bilgisayar ağlarını tek bir bulut sisteminde toplamak istediği için bir ihale başlatmıştı. İhaleye, International Business Machines (IBM) Microsoft, Amazon gibi teknoloji devleti katıldı. Bu bağlamda ihaleyi kazanan Microsoft, yapay zeka temelli analizler sunmanın yanı sıra gizli askeri bilgilerin toplanacağı bir sistem oluşturmaya hazırlanıyor. Yeni sistemle Jedi'ın savaş bölgelerindeki verilere ve bulut sistemine daha iyi erişim sağlayabilmesi planlanıyor.

Trump sonucu nasıl değiştirdi?

ABD Başkanı Donald Trump’ın ihale süreciyle ilgili kafasında soru işaretler olduğu bilgisi basına sızdı. Trump, ihale sürecinin adil olup olmadığını sorgulayana kadar, Amazon'un ihaleyi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu. ABD Başkanı Trump, geride bıraktığımız Temmuz ayında gazetecilere yaptığı açıklamada, Pentagon ile Amazon arasındaki ihaleye ilişkin çok sayıda şikayet aldığını belirtti.

 Trump’ın söz konusu açıklamasına, Beyaz Saray'ın süreci ayrıntılı inceleyeceğinide ekledi. ABD Başkanı Trump, Amazon'un sahibi olan Jeff Bezos’u, iktidara geldiği ilk dönemlerde de sıklıkla eleştirmişti.