Peng Shua'nin yeni görüntüleri ortaya çıktı

Taciz iddialarının ardından ortadan kaybolan Çinli tenisçi Peng Shuai ile Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach’ın görüşme yaptığı açıklandı.

Üst düzey bir Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkilisine karşı taciz iddiasında bulunmasının ardından kendisinden haber alınamayan Çinli tenisçi Peng Shuai’nin yeni görüntüsü ortaya çıktı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ile Çinli tenisçi arasında yapılan 30 dakikalık görüşmeden bir fotoğraf karesi yayınlandı. Peng’in gülümseyerek Bach ile konuştuğu anlar fotoğrafa yansıdı.

IOC tarafından yapılan açıklamada, Peng’in “kendi sağlığıyla ilgili endişelerinden dolayı IOC’ye teşekkür ettiği” belirtildi. Ayrıca “Pekin’deki evinde yaşadığını, güvende olduğunu, ancak şu anda mahremiyetine saygı gösterilmesini istediğini” söylediği açıklandı.

Tenis ile ilgilenmeye devam edeceği ifade edilen Peng’in zamanını arkadaşları ve ailesiyle geçirmeyi tercih ettiği kaydedildi.

Öte yandan Kadınlar Tenis Birliği’nin (WTA) yaptığı açıklamada, son videoların Peng’in sağlığı ve sansür veya zorlama olmadan iletişim kurma özgürlüğü konusunda endişeleri gidermediği ifade edildi.

TENİS TURNUVASINA KONUK OLDUĞU İDDİA EDİLDİ

Çin devlet medyası Global Times’tan bir gazeteci, Twitter’da yayınladığı görüntüler ile Peng’in Pekin’deki bir tenis turnuvasına konuk olduğunu öne sürdü.

Görüntülerin pazar gününe ait olduğunu belirten gazeteci, Peng’in yetkilerle birlikte gülümsediği anları paylaştı.

Reuters haber ajansı, etkinlik organizatörlerinin etkinliğin resmi WeChat sayfasında da benzer görüntülerin paylaşıldığını bildirdi. Ancak WTA Başkanı Steve Simon, “Onu görmek olumlu bir gelişme olsa da özgür olup olmadığı ve dış müdahale olmaksızın kendi başına hareket ettiği belirsizliğini koruyor” dedi.