Taliban ile Pençşir Vadisi'ndeki direnişçiler arasında çatışma çıktı

Afganistan’ın Pençşir vilayetinde Taliban’a karşı direnen grup ile Taliban militanları arasında çatışma çıktı.

Afganistan’ın neredeyse tamamını çatışmasız bir şekilde kontrolü altına alan Taliban, Pençşir’deki direnişi kıramamıştı. Perşembe gecesi Afganistan’ın kuzeyindeki Pençşir Vadisi çevresinde Taliban militanları ile direnişçiler arasında çatışmalar olduğu bildirildi.

Kabil’in kuzeyindeki dağlık ve erişime zor bir bölge olan Pençşir Vadisi, Taliban’ın ele geçiremediği son kale. Ulusal Direniş Cephesi (NRF) ile Taliban arasındaki çatışmalar iki haftadır devam ediyordu. Son günlerde bölgede güç toplayan Taliban, pazartesi günü vadide üç ilçeyi ele geçirdiğini açıkladı.

NRF kaynağına göre, Taliban ile aralarında gece geç saatlerde başlayan çatışmalar giderek şiddetlendi. CNN’in aktardığı kaynak, “Taliban içeri girmek için son güçlerini kullanıyor ancak çatışmalar hala devam ediyor” dedi.

NRF sözcüsü Fahim Dashti, Taliban'ın Pençşir’e girme girişimlerinde 40 kuvvetini kaybettiğini söyledi. Grubun bir diğer sözcüsü Ali Nazari ise Taliban'ın çok sayıda ağır ekipman ve silah kaybettiğini söyledi.

UZUN YILLAR SÜREN DİRENİŞİN ADI: PENÇŞİR VADİSİ

Pençşir Vadisi, Afgan gerilla savaşının merkez üssü ve İngiliz ordusundan Sovyet güçlerine ve Taliban’a kadar birçok yabancı işgale direniş gösterdi.

1980'lerde Kabil'i ve ülkenin büyük bir bölümünü kontrol eden SSCB'nin 1989'da Afganistan'dan çekilmesinden sonra ülkenin kontrolünü sağlamak isteyen gruplar oluştu.

Ardından NRF'nin ana bileşeni olan Kuzey İttifakı kuruldu. Ahmed Şah Mesud liderliğindeki grup, Pençşir Vadisi'ni Taliban etkisinden uzak tutmayı başardı. Mesud, 11 Eylül 2001 saldırılarından iki gün önce El Kaide ajanları tarafından öldürülene kadar Taliban karşıtı bu gruba liderlik etti. Şimdi ise gruba oğlu Ahmed Mesud öncülük ediyor.