CNN International’dan çarpıcı iddia: “Tayvan’ı ziyaret etmesi bekleniyor”

ABD merkezli haber bülteni CNN, Çin’in Tayvan sınırında askeri hareketliliğin artmasına neden olan ziyaretle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretini gerçekleştireceğini bildirdi.

ABD Temsilciler Başkanı ve Demokrat Parti’li Nancy Pelosi, Hint ve Pasifik ülkelerini ziyaret edeceğini duyurmuştu.

Ekonomik ortaklık, güvenlik ve demokratik yönetim odaklı gerçekleştireceği ziyaretlerde Pelosi’ye; Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komite Başkanı Gregory Meeks, Gazi İşleri Komite Başkanı Mark Takano, Yollar ve Araçlar Komitesi Başkan Yardımcısı Suzan DelBene, İstihbarat Daimi Özel Komitesi üyesi Raja Krishnamoorthi ve Silahlı Kuvvetler Komitesi ve Dış İlişkiler Komitesi üyesi Andy Kim’in eşlik edeceği duyurulmuştu.

Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret edeceği üzerine söylentiler çıkmıştı. Bu söylentilere ilişkin Çin Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, Pelosi’nin ziyareti gerçekleşirse askeri karşılık verilebileceği uyarısında bulunulmuştu.

Açıklamada, “Pelosi Tayvan’ı ziyaret ederse, Çin ordusu boş durmayacak” ifadelerine yer verilmişti. Aynı zamanda Çin donanması olası bir Tayvan ziyareti öncesi Güney Çin Denizi ve Tayvan Boğazı’nda tatbikatlar düzenlemişti.

İki ülke arasındaki gerilime sebep olan ziyaretle ilgili son gelişmeyi CNN International duyurdu. CNN International’ın haberinde, Pelosi’nin bugün Singapur’a gelerek gezisine başladığı ve gezinin bir parçası olarak Tayvan’ı ziyaret etmesinin de beklendiği bildirildi.