Pelosi'nin Azerbaycan suçlamasına yanıt gecikmedi

Azerbaycan - Ermenistan sınır hattında yeniden başlayan çatışmaların ardından ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Erivan ziyareti iplerin gerilmesine neden oldu.

Azerbaycan - Ermenistan sınırında Ermeni askerlerinin provokasyolarının ardından yeniden başlayan çatışmalar, taraflar arasındaki gerginliği de tırmandırmıştı. 

Son olarak Tayvan ziyareti ile Asya'da gerilimin tırmanmasına neden olan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Erivan ziyareti ile de dünya kamuoyunda çok konuşulacak açıklamalara imza attı. 

Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik geniş çaplı askeri provokasyonu olduğunu ve haksız suçlamaların kabul edilemez olduğunu belirten Pelosi, "Sınır çatışmalarının Azeri saldırıları tarafından tetiklendiği açık. Otokrasi ile küresel mücadelede Ermenistan'ın yanındayız" ifadelerini kullandı. 

Pelosi, ' Azerbaycan'ın 'yasadışı' saldırılarını kınadığını' belirtirken, "Azerbaycan'ın Ermenistan'a yönelik yasadışı ve ölümcül saldırılarının" ardından Erivan ziyaretinin kendisi için özel bir önem taşıdığının altını çizdi. 

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Bakü’yü “Ateşkese uymaları, askeri birlikleri çekmeleri ve iki ülke arasındaki tüm anlaşmazlıkları barışçıl müzakerelerle çözmeleri” konusunda uyardıklarını açıkladı. 

AZERBAYCAN'DAN YANIT GECİKMEDİ

Pelosi'nin açıklamalarının, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik çabalara ciddi bir darbe niteliği taşıdığını ve bölgede gerginliğin tırmanmasına hizmet ettiğini vurgulayan Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yaptı. 

Yapılan yazılı açıklamada, "ABD'nin iç siyasi gündeminin entrikalarının ve lobi çevrelerinin çıkarlarının, Ermenistan üzerinden Güney Kafkasya'ya taşınması kabul edilemez" ifadeleri kullanıldı. 

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin Ermeni lobisi yanlısı tutumu eleştirilerek, bölgedeki durumu çarpıtan açıklamalarının,  Azerbaycan'da derin üzüntü ile karşılandığı, Azerbaycan'a yönelik asılsız ve haksız suçlamaların kabul edilemez olduğuna işaret edildi.