Pegasus dosyası aralanıyor... Özel hava yolu şirketleri neden büyüyemiyor?

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda iniş sırasında pistten çıkarak üç parçaya bölünen Pegasus uçağıyla ilgili araştırmalar sürerken yep yeni iddialar gündeme geldi. O iddialar neler, Pegasus kazalarının perde arkasında ne var? Havayolu şirketlerinin haksız rekabeti ve daha fazlası haberimizde…

Pegasus Hava Yolları'na ait İzmir-İstanbul seferi yapan uçağın pistten çıkıp parçalara ayrılmasıyla ilgili araştırmalar sürerken, yep yeni iddialar gündeme geldi. Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör ‘’Bu iddialar Pegasus’u kapattırır’’ başlıklı bir köşe yazısı kaleme aldı ve ‘’Bu iddiaların bir kısmı bile doğruysa vay halimize" ifadesini kullandı.

O İDDİALAR NELER?

Geride bıraktığımız çarşamba günü meydana gelen kazanın ardından özellikle bazı sosyal paylaşım platformlarında, Pegasus'un ‘rötar yaşanmaması ve zarar oluşmaması için pilotlarına pisti pas geçmemeleri yönünde baskı yaptığı’ öne sürüldü. Bazı uzmanlar, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin yorgun olduğunu ve pistin sonundaki güvenlik alanının tavsiye edilenden küçük olduğu yorumlarını yaptı.

Ancak Pegasus Genel müdürü Mehmet Tevfik Nane, pilotlara baskı uygulandığı iddiasını yalanladı. Havalimanı yetkilileri de, pist alanının bakımının her gün düzenli olarak yapıldığı ve bu durumun herhangi bir sorun teşkil etmediğini açıkladı. Güvenlik alanının durumu araştırıldığında ise, piste deniz yönüne doğru inen uçaklar için pist sonunda daha geniş bir alan bırakıldığı, deniz yönünden inen uçaklar için ise daha küçük bir alan kaldığı görüldü.

İstanbul Havalimanı'nın açılmasının ardından, o havalimanının trafiğini etkilememek için rüzgar ters de olsa Sabiha Gökçen'e inişlerin deniz tarafından yapıldığı da öne sürülen bir diğer iddiaydı. Fakat flightradar24 sitesinden kaza gününün verileri incelendiğinde çok sayıda uçağın diğer taraftan iniş yaptığı görülüyor.

Son 24 saat içinde ortaya atılan tüm iddialar yetkililerin açıklamlarıyla birlikte bir nevi açıklığa kavuştu ancak iddialar bunlarla sınırlı değil. Hala çürütülmeyi bekleyen öyle çarpıcı iddialar var ki…

PEGASUS DOSYASI

Aylardır çeşitli sosyal paylaşım platformlarında, eşi daha önce Pegasus’ta çalışan ve işinden olan Gülsen Yalçın Yılmaz adında bir kadının paylaşımları dolaşıyor. Üstelik bu  paylaşımlarda yer alan iddialar devletin bazı mercilerine de ulaştırılmış. Ulaştırılan dosyaların içinde yer alan bilgiler ise, yenilir yutulur gibi değil. Dosyalarda, teknik ekip ile genel müdürlükler arasında yapılan bazı özel yazışmalar yer alıyor. Bu yazışmaların içeriği, uçaklarla ilgili alınması gereken acil önlemleri kapsıyor. İddialara göre genel müdürlük bu önlem önerilerini dikkate almıyor.

Geride bıraktığımız yılın Ocak ayında Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaşanan olayın bir benzeri de Trabzon'da yaşanmıştı. Uçak, pistte manevra yaparken kontrolden çıkmıştı. Yılmaz’ın iddialarından biri de bu uçak ile ilgili. Güngör’ün köşe yazısında yer verdiği iddiaya göre, ‘genel müdürlükten bazı kişiler kaza yapan Trabzon uçağından parçalardan birini alıp, başka bir uçağa takmış.’

 

Bir diğer iddia ise, SAV-Sivas seferini yapan başka bir uçak ile ilgili. Yazılanlara göre, uçağın iniş takımlarında bir sorun var ve bu sorun e-mail yazışmalarında söz ediliyor ancak Sivas’ta teknik ekip olmadığı için, pistte uçak fazla bekleyeceği ve para kaybı olacağı için teknik ekip talep edilmiyor ve iniş takımları arızalı olan uçak İstanbul’a geliyor.

Elbette tüm bu iddialar henüz bir spekülasyonun ötesine geçemiyor. Gerçeğin ortaya çıkması ise ancak kaza raporunun açıklanması ve soruşturmanın tamamlanmasından sonra mümkün olacak.

PEGASUS BİTER Mİ?

Son yıllarda art arda uçuşlarına son veren çok sayıda özel havayolu şirketi bulunuyor. Eğer bu iddialar gerçeği yansıtıyorsa Pegasus’un da bu şirketler arasında yerini alacağı konuşuluyor. Peki diğer özel havayolu şirketleri neden battı?

2000’li yıllar Türk sivil havacılık tarihinin miladı olarak anılıyor çünkü 2000’li yılların başında havayolları açısından yeni bir döneme girildi. Uzun yıllardır sürekli yükselmekte olan Türk Hava Yolları'nı çoğu zaman Pegasus takip etti. Diğer tarafta ise ayakta kalma savaşı veren Atlas Global ve daha nice havayolu şirketleri vardı. Belki geçen süre içerisinde bir çoğunun adını unutmuş olabiliriz ancak 2003 yılında Türkiye’de 17’si yolcu ve 3’ü kargo taşımacılığı yapan toplam 20 havayolu şirketi vardı.

Bu şirketlerden bazıları; Tarhan Tower, Fly Havayolları, Best Air, Saga, Sky Airlines, Turkuaz, World Focus, Borajet ve Atlas Global gibi büyük firmalardı.

NEDEN THY İLE REKABET EDEMİYORLAR?

Şimdi bu firmaların hiçbiri yok… Sebebi ise Türk Hava Yolları ile rekabet edemiyor oluşları olabilir. Öyle ki, 2000’lerin başında THY’nin araç filosu diğer şirketlerle neredeyse başa baş seviyelerdeydi ancak son yıllarda çark birden tersine döndü ve THY dünyanın en büyük havayolu şirketleri arasında yerini aldı. 

THY’nin hızlı büyümesi ve diğer havayolu şirketlerini gerisinde bırakması haksız rekabet söylemlerini gündeme taşıdı. Öyle ki, THY’nin kendinden daha az uçak filosuna sahip olan güçsüz havayolu şirketleriyle haksız rekabet içinde olduğu ve Atlat Global’in de bu haksız rekabet sonucunda battığı çok kez yazılıp çizildi.