PayPal'ın Filistin karşıtı politikası

Uluslararası insan hakları grupları, dijital ödeme şirketi PayPal’ın işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze’deki milyonlarca Filistinliye hizmet sunmasını talep etti. Filistin’i “yüksek riskli” bölge olarak nitelendiren PayPal, savaş alanı haline gelen Yemen’de hizmet veriyor.

Dünya çapında kullanılan dijital ödeme şirketi PayPal, Filistinlilere hizmet vermediği için eleştiriliyor. Uluslararası insan hakları grupları, özellikle İsrail tarafından işgal altında bulunan Batı Şeria ve Gazze’deki beş milyon Filistinliye PayPal hizmeti sunulmasını talep etti.

Hayfa merkezli 7amleh dijital haklar grubu, #PayPal4Palestine kampanyası başlattı. Grup ayrıca, “Filistinlilere karşı ayrımcı uygulamalar” olarak nitelendirdiği platformlar nedeniyle kariyerlerinde engellerle karşılaşan Filistinli girişimcileri ve işletme sahiplerini içeren bir çevrimiçi seminer gerçekleştirdi.

Kampanyaya liderlik eden 7amleh’in direktörü Nadim Nashif, “Filistinliler platformu kullanma hakkına sahip olmalıdır. Platformlara, bilgilere ve daha genel olarak internete erişim, dijital insan haklarının bir parçasıdır” açıklamasını yaptı.

PAYPAL FİLİSTİNLİLERİ NEDEN AYIRIYOR?

PayPal, Filistin dahil olmak üzere faaliyet göstermediği 30 “yüksek riskli” ülke olduğunu belirtti. Ancak savaş nedeniyle harap olan Yemen bunlardan biri değil. Öte yandan, işgal altındaki Batı Şeria’da, Filistin’de ve çevresindeki yasadışı yerleşim alanlarında yaşayanlar da dahil olmak üzere tüm İsraillilere hizmet sunuyor.

İnsan hakları gruplarındaki yetkililer, “PayPal’ın Filistin’de hizmet vermeme politikası, konumlarından ziyade ulusal ve etnik kökenleri temelinde ayrımcı görünüyor” yorumunu yaptı.

PayPal’ın kurucuları arasında Alman-Amerikan milyarder Peter Thiel de var. Thiel, İsrail ordusuna gözetleme ve “Filistinli şüphelileri” tutuklamada kullanılan yapay zeka teknolojisine sahip polis sistemleri sağlayıcı Palantir’in de kurucusu. Ayrıca Palantir’in Tel Aviv’de ofisi bulunuyor.