PAX, Katil robotlar üretiliyor

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri yapay zekâ sistemli ve otonom olarak hedefe saldırı düzenleyen katil robotlar üzerine çalışıyor. Teknolojin gelişimi ve hayatımız her evresine girmesiyle birlikte farklı alanlarda değerlendirilmesi düşünülen teknoloji bu sefer savaş robotları için geliştirilmeye başlandı.

Amerika kuruluşlu teknoloji şirketlerinin birçok alanda üstünlüğü ele geçirmesiyle birlikte sermayenin büyük çoğunluğu teknoloji devlerinde dolayısıyla ABD’de toplanmış durumda. Her geçen zaman hayatımıza dahil olan ve hayatımızı kolaylaştıran teknolojik ürünler bu sefer insan hayatının yok edilmesine yönelik kullanılması hedeflenmekte.  
 
Uzun süredir uluslararası teknoloji şirketlerinin öldürücü otonom silahlara karşı tutumunu araştıran ABD merkezli yayın kuruluşu PAX yayınladığı raporda, Microsoft ve Amazon’un dünyayı katil robot gelişimi ile riske sokabilecek en yüksek riskli teknoloji şirketleri arsında yer aldığını ve Google’ın da uygun önlemlerin alınmasını sağlayan öncü şirketlerden olduğunu belirtti.  
 
Raporda, Microsoft ve Amazon gibi şirketlerin insanları öldürmeye karar verebilecek silahları geliştirdiklerini inkâr etmemelerini sorgulayan baş yazar Frank Slijper, geliştirilmeye çalışılan silahların temel yasal ve etik ilkeler ve uluslararası barış ve güvenlik için dengesiz bir tehdit olacağını dile getirdi.  
 
Dünya genelinde yapılan araştırmada 50 şirket 3 kritere göre sıralandı: 
1) Şirket, ölümcül otonom silah bağlamında ilgili olabilecek teknolojiyi geliştiriyor mu? 
2) Şirket ilgili askeri projeler üzerinde çalışıyor mu? 
3) Şirket öldürücü otonom silahların geliştirilmesine katkıda bulunmayacağını taahhüt etti mi? 
 
Yukarıda belirten kriterlere göre; 21 şirket bir numaralı grupta, 22 şirket iki numaralı grupta ve 21 şirket üç numaralı grupta sınıflandırılmıştır. Google, Vision Labs, Softbank ve Animal Dynamics üç numaralı grup içerisinde yer alan teknoloji şirketlerindendir.  
 
Raporda ölümcül otonom silahların geliştirilmesine ve üretilmesine katkıda bulunulmasını önlemek için atılabilecek adımlara da yer verilmiştir. Bu çerçevede; öldürücü otonom silahların geliştirilmesine katkıda bulunmamaya kararlılık gösterilmesi, Şirketin ölümcül otonom silah sistemlerinin geliştirilmesine veya üretilmesine katkıda bulunmayacağını belirten net bir politika oluşturulması ve çalışanların üzerinde çalıştıkları konular hakkında iyi bilgilendirilmelerini sağlamak ve ilgili endişeler hakkında açık tartışmalara izin verilmesi öngörülmüştür.  
 
İnsansı Robot: Atlas 


 
PAX kurumunun yayınlamış olduğu raporun üçüncü kriter grubunda olumlu şirketler arsında yer alan Boston Dynamics’in insansı robotlar üzerinde çalıştığı uzun süredir bilinmekte. En son atlas adında iki ayakları üzerinde dura bilen, saldırılara rağmen dengede durabilen, 1,5 metre boyunda, 75 kilogram ağırlığında, 11 kilograma kadar ağırlığı kaldırabilen ve 28 derecelik görüş açısına sahip olan Atlas atlı robotunu tanıttı.  


 
Şirket politikası olarak ölümcül otonom robotlar üretmemeyi benimsemiş durumda. Fakat teknolojinin ilerlemesiyle birlikte Boston'un Atlas veya diğerler robotlarda ilerleme kaydetmesi savaş patronlarının dikkatini çekecektir. Bu bağlamda insanların hayatını kolaylaştırması için üretilen robotlar insan hayatını tehdit edecek konuma gelecektir.