Patriot ve S-400 füze sistemleri arasında ne farklar var?

NATO üyesi Türkiye'nin Rusya menşeli füze savunma sistemi S-400'leri satın almaya yönelik adımları, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başka olmak üzere Batılı güçler tarafından tepkiyle karşılandı. Söz konusu sistemlere alternatif olarak NATO üyesi ülkelerin kullandığı Patriot sistemleri önerilse de, Türkiye, Rusya ile varılan anlaşmadan geri adım atmamakta kararlı. Tüm bu gelişmeler ışığında S-400 ve Patriot arasında ne fark olduğuna bakmakta fayda var.

2007 yılında Rus ordusuna teslim edilen S-400 füze savunma sistemi, NATO tarafından SA-21 Growler kod adıyla tanınıyor. Rusya menşeli orta ve uzun menzilli füze savunma sistemi olarak öne çıkan S-400'ler, modern ve gelecekteki tüm hava ve uzay saldırı araçlarını imha etmek üzere geliştirildi.

111

1982 yılında ABD ordusuna teslim edilen Patriot füze savunma sistemi ise, ABD ve müttefikleri tarafından kullanılıyor. Patriotlar, büyük idari ve sanayi merkezleri, kara deniz ve hava üslerini hava saldırılarına karşı korumak amaçlıyla modernize edilerek geliştirildi.

211

S-400 füze savunma sistemi Rus şirket Almaz-Antey tarafından üretilirken, Patriot füze savunma sistemleri ABD'li Raytheon tarafından üretiliyor.

S-400 füze savunma sistemi, şu anda Rus ordusu tarafından kullanılıyor. Bununla birlikte ön ödeme yapan Türkiye'ye kısa sürede teslimat yapılması planlanıyor. Tüm alım işlemlerinin tamamlandığı Çin ise sistemin sevkiyatını bekliyor. Bununla birlikte Suudi Arabistan, S-400'ler konusunda anlaşma imzalarken, Hindistan ve Bahreyn, sistemin olası alıcıları konumunda.

411