ABD ile anlaşma imzaladı: İsviçre Ordusu "Avrupalılaşıyor"

ABD ve İsviçreli yetkililerin PAC-3 MSE satın alma paketi konusunda anlaşma imzalamasının ardından İsviçre PAC-3’ün 15. ortak ülkesi oldu.

İsviçreli yetkililer, ABD’den PAC-3 MSE satın almak için 30 Ekim’de anlaşma imzaladı. Bu anlaşma ile birlikte İsviçre, PAC-3’ün 15. ortağı oldu. PAC-3 MSE ile olası tehditlere karşı İsviçre savunmasının güçlendirilmesi hedefleniyor

111

PAC-3 MSE, İsviçre Hava Kuvvetleri’nin Air 2030 programının bir parçası olarak İsviçre’nin Patriot kara tabanlı hava savunma sisteminde yer alacak.

211

Resmileşen karar hakkında konuşan PAC-3 Programları Başkan Yardımcısı Brenda Davidson, şu değerlendirmede bulundu:

“İsviçre hava sahasını gelen tehditlere karşı korumak ve savunmak amacıyla İsviçre Silahlı Kuvvetlerini en son hava ve füze savunma teknolojisiyle donatmak için İsviçre ile ortaklık yapmaktan onur duyuyoruz. İsviçre, gelişen tehditlere karşı vatan savunmasını güçlendirme konusunda diğer 14 ülkeye katılıyor.”

PAC-3 MSE NEDİR?

Lockheed Martin öncülüğünde geliştirilen, Hit-to-Kill teknolojisine sahip PAC-3 füze ailesi; taktik balistik füzeler, seyir füzeleri ve uçaklar dahil olmak üzere gelen tehditlere karşı savunma sağlayan sistemdir.

411