Paris İklim Anlaşması nedir?

Paris Anlaşması olarak da bilinen Paris İklim Anlaşması, iklim değişikliği, sera gazı salınımının önüne geçilmesi gibi çevreye ve doğaya dair önemli kararları içerir. 2016 yılında yürürlüğe giren Paris İklim Anlaşması Türkiye tarafından imzalandı mı, kaç ülke imzaladı?

Fransa'nın Paris kentinde birçok ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen konferansta kabul edilen Paris İklim Anlaşması, 2020'den sonra geçerli olacaktı. 5 Ekim 2016 itibariyle, küresel sera gazı emisyonlarının büyük bölümün oluşturan ülkelerin bir araya gelerek onaylaması ile yürürlüğe girdi. Paris İklim Anlaşması’nın detaylarını haberimizde bulabilirsiniz.

PARİS İKLİM ANLAŞMASI NEDİR?

İklim Anlaşması, 2015'te Paris'te yapılan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi içinde, Kyoto Protokolü’nün 2020 yılında sona erecek olması ile imzalanan bir anlaşmadır. Temel amacı küresel ısınmayı engellemek olan anlaşma, 2020’den sonra geçerli olacak.

Sürdürülebilir kalkınma ve yoksulluğun ortadan kaldırılması bağlamında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin uygulamasını geliştirmeyi hedefleyen anlaşmanın uzun vadedeki amacı ise küresel ortalama sıcaklık artışının sanayileşme öncesi döneme göre 2°C altında tutulmasıdır. 

İklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı uyum kabiliyetinin ve iklim direncinin arttırılması; düşük sera gazı emisyonlu kalkınmanın temin edilmesi ve bunlar gerçekleştirilirken, gıda üretiminin zarar görmemesi hedefleri arasındadır. Öte yandan düşük emisyonlu ve iklim dirençli kalkınma yolunda finans akışının istikrarlı hale getirilmesi de amaçları arasında yer alıyor.

TÜRKİYE PARİS İKLİM ANLAŞMASINI İMZALADI MI?

Türkiye, Paris Anlaşması’nı, 22 Nisan 2016'da New York’ta düzenlenen Yüksek Düzeyli İmza Töreni’nde 175 ülke temsilcisiyle birlikte imzaladı ancak henüz taraf olmadı.

ABD'NİN ANLAŞMAYA DÖNMESİ NEDEN ÖNEMLİ?

ABD Başkanı Joe Biden'ın Beyaz Saray'daki ilk icraatlarından biri, Paris İklim Anlaşması'na geri dönme sürecini başlatmak oldu.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Beyaz Saray'daki ilk icraatlarından biri, Paris İklim Anlaşması'na geri dönme sürecini başlatmak oldu. ABD bugün resmen anlaşmaya dönüyor. Biden'ın selefi Donald Trump anlaşmadan çekilme kararı almıştı.

2016'da yürürlüğe giren anlaşma, iklim değişikliğiyle mücadelede yaklaşık 200 ülkeyi bir araya getirmişti.

Paris İklim Anlaşması, küresel sıcaklık artışının sanayi öncesi dönemdekine kıyasla 2 derecenin altında tutulmasını, tercihen 1,5 derecenin hedeflenmesini öngörüyor.
Anlaşmayla her ülke karbon emisyonlarını azaltma hedeflerini kendisi belirliyor. Niyet edilen ulusal katkı (NDC) olarak adlandırılan bu hedeflerin, beş yılda bir gözden geçirilmesi planlanıyor.

ABD NASIL DÖNECEK?

Yeni yönetim, anlaşmanın koşullarını kabul ettiğine ilişkin bir belge imzaladı. Birleşmiş Milletler'e gönderilen bu belgeyle ABD, 30 gün içinde anlaşmaya yeniden dahil olmuş olacak.

Başkan Biden, seçim kampanyası döneminde iklim değişikliğiyle mücadele ve anlaşmaya dönüşün ana öncelikleri olacağını açıklamıştı.

Biden'ın iklim değişikliği konularındaki özel temsilcisi John Kerry, Twitter mesajında "Biden Amerika'nın itibarını ve kararlılığını yeniden tesis ediyor" dedi ve dünyanın küresel ısınmayla mücadele hedefini büyütmesi çağrısında bulundu.

ABD ANLAŞMA İÇİN NEDEN ÖNEMLİ?

ABD'nin sürece dahil olması, Kasım'da Glasgow'da yapılacak iklim zirvesinin başarısı için yaşamsal önemde görülüyor.

Zirvede Paris Anlaşması'nın gelecekte nasıl uygulanacağına ilişkin kurallara son şeklinin verilmesi bekleniyor.

İklim zirvesinde ayrıca taraf ülkelerin 2015'teki karbon emisyonlarını azaltma taahhütlerini güncelleyeceği belirtiliyor.

Gözlemciler, iklim değişikliğiyle mücadele çabalarından bu kadar uzun bir süre uzak duran ABD'nin güvenilirliğini tesis etmek zorunda kalacağına dikkat çekiyor.

Bu çabalar, büyük oranda Washington'ın Trump döneminde alınan kararları tersine çevirmesine bağlı olacak.

BİDEN, İKLİM KRİZİNİN ÇÖZÜMÜ İÇİN NE PLANLIYOR?

ABD Başkanı Joe Biden'ın iklim değişikliğiyle mücadele için iddialı hedefleri var:

Bunlar arasında ABD'nin karbon salımlarını 2050'ye kadar sıfırlaması da var. Bilim insanları bunun küresel sıcaklık artışının 1,5 dereceyle sınırlandırılması hedefine önemli katkı sağlayacağını söylüyor.

Biden yönetimi ayrıca iklim değişikliğiyle mücadelede ABD'yi yeniden lider ülke olarak konumlandırmak istiyor.

Biden, eski dışişleri bakanlarından John Kerry'yi özel temsilci olarak atadı.

Joe Biden ayrıca Kanada'nın Alberta eyaletinden ABD'nin Nebraska eyaletine petrol taşıyacak yaklaşık 1900 kilometrelik tartışmalı Keystone XL boru hattı projesini iptal etti.

DÜNYA BİDEN'IN ADIMLARINI NASIL DEĞERLENDİRİYOR?

KR Vakfı Başkanı ve Avrupa Komisyonu'nun iklim değişikliğiyle mücadeleden sorumlu eski üyesi Connie Hedegaard, ABD'nin Paris Anlaşması'na geri dönüşünün iyimserliği artırdığını belirterek "Şimdi küresel iklim değişikliği gündemini yeniden başlatmak için gerçek bir fırsat var" dedi.

Marshall Adaları'nın iklim değişikliğiyle mücadele temsilcisi Tina Eonemto Stege de, anlaşmanın yeniden canlandırılması için dünyanın gözlerinin Biden yönetimine çevrildiğini söyledi.

Tege bununla birlikte şimdiye kadar sadece 45 ülkenin karbon azaltma hedeflerini BM'ye sunduğuna dikkat çekerek "Arayı kapatmaya çalışıyoruz. Derin bir çukurdayız" diye konuştu.