Papa Irak’tan sonra Lübnan’ı ziyaret edecek

Geçtiğimiz haftalarda Irak’a tarihi bir ziyaret gerçekleştiren Papa, uygun koşulların oluşması halinde yeni hedefinin Lübnan olacağını duyurdu.

Papa Francis, geçtiğimiz haftalarda Irak’a tarihi bir ziyaret gerçekleştirmişti. İlk olarak Irak’ın başkenti Bağdat’a giden Papa, Necef, Zikar, Musul ve Erbil şehirlerine giderek bazı yetkililer ile bir araya gelmişti. Irak’taki tarihi ziyaretini tamamlayan Papa Francis, ülkeden ayrılarak Vatikan’a dönmüştü.

Papa Francis, tarihi Irak ziyaretinin ardından uçakta basın mensuplarının sorularına cevap vererek, Irak’ın ardından ilk ziyaretinin Lübnan’a olacağını dile getirmişti. Nüfusunun 3’te 1’i Hristiyan olan Lübnan’a, en son Papa Benedict tarafından ziyaret gerçekleştirilmişti. 2012 yılında yapılan ziyaret, üç gün sürmüştü.

PAPA HARİRİ İLE GÖRÜŞTÜ

Bu gelişmelerin ardından, eski Lübnan Başkanı Saad Hariri ile Papa Francis Vatikan’da bir görüşme gerçekleştirdi. Lübnan televizyonunda canlı yayınlanan ziyaretin ardından Hariri, “Papa Francis’e Beyrut’un yaşadığı sorunları anlattım ve Lübnan’a yardım etmesini istedim” ifadelerini kullandı.

Papa’nın Lübnan’a ziyareti hakkında konuşan Hariri, “Papa yeni hükümet kurulduktan sonra Lübnan’ı ziyaret etmek istiyor. Bu da yeni hükümetin kurulmasında acele edilmesinin kaçınılmaz olduğu mesajını veriyor” ifadelerine yer verdi.

Hariri, Papa Francis’in derin bir kriz ile karşı karşıya olan Lübnan’ı ziyaret etmesi için hükümet kurulmasını şart koştuğunu söylerken, Papa Francis ise uygun koşulların oluşması halinde Beyrut’a ziyaret gerçekleştirmek istediğini belirtti.

İkili arasında yaklaşık yarım saat süren görüşmede, Lübnan’ın uzlaşılmış bir toplumda birleşmesi ve bütünleşmesi gerektiği vurgulandı.