Papa Francesco Irak'a hareket etti

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francesco, 5-8 Mart tarihleri arasındaki Irak ziyaretini gerçekleştirmek üzere Vatikan’dan yola çıktı. Papa Francesco, ziyaret öncesinde yayınladığı video mesajında sözlerine ‘selamın aleyküm’ diyerek başladı.

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francesco, 5-8 Mart tarihleri arasındaki Irak ziyaretini gerçekleştirmek üzere Vatikan’dan yola çıktı.

Tarihte ilk kez Katolik Kilisesi lideri Irak’ı ziyaret ederken, Papa’nın ziyaretinin sloganı İncil’den alıntıyla ‘Hepiniz Kardeşsiniz’ olarak açıklandı. Covid-19 sürecinde gerçekleştireceği ziyaret için birden fazla itiraz gelmesine rağmen Papa Francis ziyareti iptal etmeyeceğini açıklamıştı.

Göreve başlamasından bu yana 33’üncü, Covid-19 pandemisi süresince de ilk ziyaretini gerçekleştiren Papa Francesco, ziyaret öncesinde yayınladığı video mesajında sözlerine ‘selamın aleyküm’ diyerek başladı. Yolculuk öncesi Vatikan News YouTube kanalında yayınlayan mesajında Papa, “Üç günlük hac ziyaretinde diğer dini liderlerle birlikte müminlerin kardeşliğinde bir adım daha ileriye gideceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Papa Francesco mesajında ayrıca, “Yıllar süren savaş ve terörizmin ardından, Tanrı’ya af ve uzlaşı için yalvarmak; Tanrı’dan kalplere teselli, yaralılara şifa dilemek için geliyorum. Müslümanları, Yahudileri ve Hristiyanları tek bir ailede birleştiren İbrahim babanın adına diğer dini geleneklerden kız ve erkek kardeşlerimizle de birlikte dua etmek, birlikte yürümek arzusuyla geliyorum” dedi.

Seyahatinin ilk gününde başkent Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile görüşmesi beklenen Papa, 6 Mart’ta Necef’te Irak Şiilerinin lideri Ayetullah Ali el Sistani ile bir araya gelecek. Ezidilerle de bir görüşme gerçekleştirecek olan Papa, ziyaretinin son gününde Erbil’de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Barzani ile bir araya gelmesinin ardından Musul ve Karakuş kentlerini ziyaret edecek.