Papa özür dilemedi! Kanadalı yerli liderler tepkili

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus’in, Kanada’daki Katolik Kilisesi'ne ait okullarda çocukların istismar edilmesine ilişkin yaptığı konuşmada özür dilememesi tepki çekti. Kanada’da yerli liderler, Papa’dan özür bekliyor.

Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Kanada’daki Katolik Kilisesi’ne ait okulların bahçesinde çocuk kalıntılarının bulunmasına ilişkin açıklamada bulundu.

Papa, Vatikan’da geleneksel Pazar duası sonrasında yaptığı konuşmada, ‘’215 çocuğun kalıntılarına dair sarsıcı keşifle ilgili Kanada'dan gelen haberleri acıyla takip ediyorum. Kanadalı Psikoposlara ve Kanada'daki tüm Katolik Kilisesi'ne ve Kanada halkına yakınlığımı belirtiyorum. Bu üzücü keşif, geçmişin acıları ve ıstırapları hakkında daha çok farkındalık yaratıyor" dedi.

YERLİ LİDERLERDEN PAPA'YA TEPKİ

Hayatını kaybeden çocuklar için dua eden Papa, Kanada kamuoyundan gelen özür taleplerini karşılıksız bırakarak, özür dilemedi.

Papa’nın özür dilememesi üzerine Kanadalı yerli liderlerin tepkisi büyüdü. Saskatchewan'daki Egemen Yerli Uluslar Federasyonu Başkanı Bobby Cameron, ''Hepimiz acı çekiyoruz ve üzülüyoruz. Bu dünya çapında bir alay konusu. Papa'nın 'kilisemizin yerli halkına ve öğrencilerine o zamanlardaki davranış şekli için çok üzgünüm, özür dileriz, dua ediyoruz' demesi bu kadar zor mu?" diye konuştu.