Pantsir-S1 hava savunma sisteminin özellikleri

Rusya tarafından Libya’ya konuşlandırılan Pantsir-S1 hava savunma sistemi özellikleri neler? Arka arkaya planlıymış gibi imha edilmesinin arkasında hangi sebepler var? Sizler için derledik. Detaylar haberimizde…

NATO kod adıyla SA-22 Greyhound olarak bilinen Pantsir-S1 hava savunma sistemi bir Rus kısa ve orta menzilli karadan havaya füze ve uçaksavar topçu sistemidir. Sistem, 2K22 Tunguska'nın gelişmiş bir modelidir ve hedef belirleme ve izleme için fazlı dizi radarlarına sahiptir. Sistemin insansız hava araçlarına karşın aldığı başarısız sonuçlar karşısında, KBP Instrument Design, yeni sensör ve radar kabiliyetleriyle, hava savunma kabiliyetlerini asimetrik savaş doğrultusunda değişiklikler kazandırmıştır. Pantsir-S1 hava savunma sistemi, askeri, endüstriyel ve idari yapıların uçak, helikopter, hassas mühimmatlar, seyir füzeleri ve İHA'lara karşı nokta hava savunmasını sağlamak ve özellikle düşük ila son derece düşük aralıklarda hassas mühimmat kullanan düşman hava saldırılarından hava savunma birimlerine ek koruma sağlamak üzere tasarlanmıştır.

110

PANTSİR-S1 İLK NASIL İMHA EDİLDİ?

27 Şubat 2020’de İdlib’te ateşkesi sağlamak üzere bulunan Türk askerlerine yönelik hava saldırısında Rusya’nın desteklediği ve bizzat kontrol ettiği Rejim unsurlarına bulundukları noktalarda verilen karşılık neticesinde Pantsir-S1 hava savunma sistemi de imha edildi. Pantsir S1’de 15 metre-15 kilometre irtifadaki, 1.2-20 kilometre mesafedeki hava hedeflerini imha etme kapasitesine sahip 12 adet 57E6E füzesi ve 2 adet 30 mm A38M uçaksavar topu bulunuyor. Suriye’deki gerçek bir operasyon sırasında, seyir füzelerine ve İHA’lara karşı hava savunma noktası sağlamak ve hava savunma birimlerine ek koruma sağlamak üzere tasarlanan sistemde son derece düşük aralıklarda kullanılan hassas mühimmatlara karşı neredeyse tamamen yetersiz kalmış gibi görünüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden evvel, Pantsir-S1 hava savunma sistemi Suriye’deki bir İsrail hava saldırısı sırasında doğrudan hedef alınıp imha edildiği biliniyor.

210

BAYRAKTAR TB-2 TARAFINDAN 23 PANTSİR-S1 İMHA EDİLDİ!

Yaklaşık 2 hafta önce Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Krasnaya Zvezda gazetesine verdiği demeçte, Suriye ve Libya’daki Rus yapımı Pantsir-S1 hava savunma ve topçu sistemlerinin Türkiye tarafından kitle imhasına ilişkin açıklama yaptı. Sergey Şoygu yaşanan gelişmeleri, “Suriye ve Libya’daki Pantsir-S1 hava savunma ve diğer sistemlerin imhası kör nokta varlığıyla açıklanabilir.” şeklinde yorumladı. Krasnaya Zvezda gazetesi, hava savunma sistemlerinin teknik özelliklerine atıfta bulunarak, Pantsir-S1’in hedefleri tespit etme kabiliyeti konusunda sınırlarının olduğunu ifade etti.

Gazetenin yaptığı açıklamaya karşın Libya ve Suriye’de Pantsir-S1 hava savunma sistemlerinin etkisiz hale getirilmesinin temelinde ise sistem sınırlılıkları temel etken oluşturmakta olduğu gösteriliyor. Gazetenin düşük, orta ve yüksek irtifalarda, özellikle minimum ve yüksek irtifalarda ve maksimum hızda uça’ olarak ifade ettiği hava araçlarına karşı Pantsir-S1’lerin yetersiz olduğunu belirtti. Gazetenin söylemi aksine bu noktada Türkiye’nin elektronik harp (EH) kabiliyeti ile önemli bir çarpan olarak sahaya yansımakta olduğu da görülmekte.

410