Dolandırıcılar korkularımızı nasıl istismar ediyor?

Dolandırıcıların kimlik avı ve telefon dolandırıcılıklarında kullandığı yöntemler, insanların temel psikolojik korkuları üzerinden şekilleniyor. Ancak pandemi döneminde oluşan koşullar, dolandırıcıların işini daha da kolaylaştırdı. Artan telefon kullanımı ve iletişimsizlik, insanların daha kolay tuzağa düşmesine neden oluyor.

Pandemi, büyük bir belirsizlik ve izolasyon döneminde korku ve endişelerden yararlanan dolandırıcıların çevrimiçi ortamda gelişmesi için büyük bir alan yarattı. İnsanların kısıtlama koşullarında çok daha fazla çevrimiçi ortamda bulunması, dolandırıcılık vakalarını artırdı.

112

Öte yandan, dolandırıcılar, geçmişe kıyasla çok daha farklı yöntemler kullanıyor. FBI ABD'deki internet suçlarıyla ilgili şikayetlerin yaklaşık yüzde 70 arttığını kaydetti.

212

DOLANDIRICILARIN KULLANDIĞI ÜÇ YÖNTEM

Konuya dair psikolojik araştırmalar, dolandırıcıların kullandığı yöntemlerin özelliklerini ortaya koydu. Bunlardan ilki, yüzeysel olmaları; dolandırıcılar anında güven kazanmak için ünlü bir markanın adını veya logosunu kullanabilirler.

Diğer bir yöntem ise çoğu dolandırıcılık vakasında olduğu gibi mantıklı düşünülmesini engelleyen güçlü bir duygusal tepkiyi ortaya çıkarmak. Bu, ödül veya potansiyel bir tehdit şeklinde sunulabiliyor.

412